Zájem o stahování hudby ve Velké Británii stoupá
Milovníci hudby si letos podle oficiální zprávy britského hudebního průmyslu stáhli z legálních internetových služeb už na deset miliónů titulů do svých počítačů. To je skoro dvakrát více než za celý minulý rok. Ještě v roce 2003 se legálně neprodalo téměř nic.
Hudební průmysl také potvrdil celkové oživení trhu včetně zvýšení prodeje singlů o 52 procent. O 1,7 procenta ale ve druhém čtvrtletí poklesly prodeje alb.
Představitelé britského hudebního průmyslu se domnívají, že se více hudby přes internet legálně kupuje, než nelegálně stahuje. Příčinou je kombinace tvrdého postupu v podobě soudních žalob namířených proti nelegálním stahovačům a především nové obchodní politiky hudebního průmyslu, který nyní začal z internetu těžit, místo aby proti němu bojoval, a uvolnil části svých katalogů pro legální stahování.
Dlouholetému boji hudebních firem proti pirátskému stahování hudby z internetu nahrál i rozsudek Nejvyššího soudu USA z konce letošního června, podle kterého jsou provozovatelé peer-to-peer sítí zodpovědní za porušování autorských práv třetími osobami.
Skutečnost, že si lidé nyní mohou vybírat jednotlivé skladby, by mohla také částečně vysvětlit jistý pokles zájmu o alba, protože ten se týká zejména kompilací hitů. Trh oživuje nejen nejvyspělejší technika, ale také závan nostalgie. Vydavatelství zjistila, že se jen zaprášilo po stařičkých vinylových singlech vydaných v reedicích. Dnes se ve vinylu vydávají nejen sběratelské série starších hitů, ale také alba nových skupin, například Kaiser Chiefs či Franz Ferdinand.
Hospodářské noviny, 14.7.2005, autor: (čtk, abo)
Podobné zprávy

VIDEO: Droga 5 a David Beckham túrují Maserati

Tiktok dnes mění pravidla pro personalizovanou reklamu
