Mění mobily s fotoaparáty zpravodajství?
Fotografie a videozáznamy teroristických útoků v Londýně ze soukromých mobilních telefonů poskytnuté televizním stanicím a tiskovým agenturám ukázaly, že mediálnímu zpravodajství začali výrazněji udávat tón obyčejní svědci událostí.
Představitelé několika amerických televizních stanic se podle agentury AP shodli na tom, že je to vůbec poprvé, co zpravodajské komentáře k mimořádně důležité události doprovázely amatérské záběry z mobilního telefonu. A není prý pochyb o tom, že to předznamenává i budoucí vývoj médií.
Viceprezident televize Fox News John Moody zavtipkoval, že jeden záběr byl použit “pouze” až 3000krát. Poprvé amatérský snímek zveřejnila britská Sky News, která je “sesterskou” televizí Fox News. Fotografie z mobilních telefonů ovšem převzalo také mnoho novin.
Televize a agentury se začaly v posledních letech stále více spoléhat na amatérské záznamy z videokamer například při katastrofách v letoviscích. Naposledy to byly záznamy z oblastí zasažených ničivou vlnou cunami o loňských Vánocích.
Kamery ale postupně začnou nahrazovat mobilní telefony, které mají zabudovanou minikameru. Šéf NBC Neal Shapiro přitom přiznal, že takto vybavené přístroje mají zatím spíš Evropané než obyvatelé Spojených států.
Stále více lidí si přístroje pořizuje a je rovněž mnohem pravděpodobnější, že se takto vybavený náhodný svědek ocitne u nečekané události. Média si toho začínají být vědoma. Reportéři vyslaní do terénu dostali nezvyklý úkol se především očitých svědků ptát, zda si pořídili fotografie.
Využívá se tak událost v celé své syrovosti a bezprostřednosti. Podle francouzského mediálního odborníka citovaného agenturou AFP Laurenta Gervereaua amatérské záznamy nejsou tak učesané a nemají takovou výpovědní hodnotu celku, jak to dokážou udělat profesionálové. Nejsou tak esteticky dobré, mají ale mohutný emoční náboj a upínají pozornost na to, čeho si stále více všímají i média: na obyčejný lidský příběh, který se stává symbolem, společným jmenovatelem celé události.
Šéf zahraničního zpravodajství ABC News Chuck Lustig řekl agentuře AP, že záběry amatérů ukázaly divákovi události tak, jak právě probíhaly, což vždy “naplňuje úžasem”. Všichni prý jsou jinak již zvyklí na snímky toho, co se dělo potom.
Agenturní televize APTN například také identifikovala zraněného člověka z amatérského videosnímku a dokázala ho sehnat a získat nadmíru cennou výpověď o tragickém útoku. Šéf zpravodajství APTN Sandy MacIntyre řekl, že za videozáznam patrového autobusu s odtrženou střechou, na kterém ještě nebyly sanitní, policejní či hasičské vozy, zaplatil 210 eur (6300 korun).
U amatérských záběrů však pro mediální společnosti hrozí jedno nebezpečí. A sice, aby nezveřejnily falešnou informaci, důmyslnou inscenaci, která by jim mohla být kýmkoli podsunuta. Nezbývá jim ale, než se s tímto rizikem, který doprovází rozšiřující se videotechnika a přístupnost internetu pro obyčejné smrtelníky, prostě smířit. A neustále si vše ověřovat.
Podobné zprávy

DATA: Letáky jsou zpět. A nabobtnaly
