Bush stojí za svým poradcem, jenž měl být zdrojem úniku informací
Americký prezident George Bush stojí za svým politickým poradcem Karlem Rovem. Po jeho odvolání volá řada hlasů. Vadí jim role, kterou Rove údajně sehrál ve skandálu s odhalení totožnosti agentky Ústřední zpravodajské služby (CIA).
Nepříjemný skandál se v Bílém domě rozpoutal poté, co Rovea u soudu reportér časopisu Time Matthew Cooper před několika dny označil za zdroj, od něhož získal informaci o agentce CIA.
Bush sice otázku ohledně Rovea nijak nekomentoval, mluvčí Bílého domu Scott McClellan nicméně poté uvedl, že “každý, kdo tady v Bílém domě pracuje, má prezidentovu důvěru”, napsala agentura AP. Dodal také, že to zahrnuje i Rovea. Jeho právník Robert Luskin však prohlásil, že jeho klient zdrojem informací o pracovnici CIA není.
Cooper a jeho kolegyně z listu The New York Times (NYT) Judith Millerová zveřejnili totožnost agentky Ústřední zpravodajské služby (CIA) Valerie Plameové, manželky bývalého amerického velvyslance Josepha Wilsona. Ten v minulosti kritizoval vládu George Bushe, že nepravdivě informovala o snahách režimu Saddáma Husajna získat v Nigeru obohacený uran. Opakovaně pak obviňoval Rovea z prozrazení své ženy, což mělo být podle něj součástí diskreditační kampaně proti jeho osobě za jeho odmítavé postoje k Bushově politice.
Cooper a Millerová kvůli nezákonnému zveřejnění agentčina jména stanuli u soudu. Zatímco novinářka NYT odmítla soudu sdělit své zdroje s odkazem na svobodu tisku, za což jí hrozí až 18 měsíců vězení, Cooper zdroj prozradil.
Podobné zprávy

Dvacet reklam, které zaručeně fungují

DATA: Letáky jsou zpět. A nabobtnaly
