Češi si za svůj plat koupí polovinu zboží než Němci
Průměrný Čech si loni vydělal zhruba pětinu peněz ve srovnání s průměrným Němcem. Protože je ale v tuzemsku levněji, Češi si za svůj plat koupí téměř polovinu zboží v porovnání se západními sousedy. Podobně jsou na tom lidé v Polsku a Maďarsku. Na Slovensku jsou mzdy po zohlednění cen zboží a služeb ve srovnání s Německem třetinové. Lépe než Češi jsou na tom Slovinci, kteří si za svou mzdu koupí dvě třetiny toho, co Němci. Vyplývá to z výpočtů Patria Online.
Průměrný Čech loni vydělával 18 035 korun měsíčně. Průměrný Maďar sice v přepočtu na koruny bere o pár stokorun více, ale protože je v Maďarsku dráž, koupí si za svoji mzdu o něco méně než Čech.
Nejvíce v regionu střední a východní Evropy vydělávají Slovinci, následují Chorvati. Ti si za svůj plat koupí o polovinu, respektive o pětinu více než Češi. Naopak nejméně v regionu vydělávají Rumuni a Bulhaři, kteří si za svůj plat koupí pouze polovinu toho, co Češi.
Průměrná mzda v Česku po zohlednění cen zboží a služeb dosahuje 43 procent německé úrovně a ekonomové odhadují, že ČR dožene Německo až za několik desítek let. Slovinská průměrná mzda odpovídá zhruba 65 procentům německé úrovně, slovenská 34 procentům.
Loňský rok byl ve znamení umírněného růstu reálných mezd ve střední Evropě. Ty se nejvíce zvýšily v Česku, a to o 3,7 procenta. V Maďarsku loni mzdy dokonce reálně klesly. Výjimkou v uměřenosti růstu mezd je ve střední a východní Evropě Rumunsko, kde se loni mzdy reálně zvýšily o 10,7 procenta.
Co se týče dohánění mezd v západoevropských zemích, vývoj ve střední a východní Evropě může nabrat rychlejší obrátky v souvislosti s přemisťováním výrob západoevropských firem do východní části Evropy za nižšími náklady. “Výsledkem by mohla být delší pracovní doba a klesající hodinové mzdy v západní Evropě a rostoucí úroveň ve střední Evropě,” řekl analytik Patria Online David Marek.