Junák změní podobu tří svých časopisů
Sdružení skautů a skautek Junák změní podobu tří ze čtyř časopisů, které vydává. Změna se bude týkat Skautingu, Skauta-Junáka a Světýlka. Táboření a příbuzná témata budou nadále důležitou součástí obsahu, příspěvky v časopisech by však měly odrážet i současný svět, například moderní technologie, jakou je internet.
“Svět se nějakým způsobem posouvá a časopisy často odrážely tradiční skauting, který stál hodně na táboření a podobných věcech. Máme snahu je otevřít současnému světu,” řekl zpravodaj Junáka Roman Šantora. Novou podobu časopisům by měli vtisknout noví šéfredaktoři, na něž Junák nyní vyhlásil konkurz.
Junák vydává čtyři časopisy pro čtyři věkové kategorie. Světýlko je určeno pro děti z prvního stupně základních škol, Skaut-Junák pak pro děti z druhého stupně. Časopis Skauting je zaměřen na dospělé skauty, činovníky i příznivce tohoto hnutí. Čtvrtým titulem je Kmen, určený pro mladé lidi ve věku zhruba od 15 do 26 let; v něm Junák změny nechystá. Sdružení uvažuje i o tom, že by časopisy zpřístupnil skautům i širší veřejnosti prostřednictvím distribučních společnosti a novinových stánků.
Změny v časopisech jsou důsledkem přijetí takzvané Charty českého skautingu na únorovém valném sněmu Junáka. Charta definuje myšlenky, na kterých je skauting založen; zároveň říká, co se má ve skautingu změnit, aby byl i nadále pro děti a mládež atraktivní.
Skautské hnutí se v posledních letech potýká s úbytkem členské základny. V Česku je nyní 51 000 skautů. Junák je sice stále největší výchovnou organizací, ale za posledních osm let mu ubylo 10 000 členů. Dětí ve skautingu ubývá rychleji než v populaci; oddíly mají dostatek vedoucích, ale málo členů.
Skauting založil lord Baden Powel v roce 1907 v Anglii. Do Česka jej přivedl středoškolský učitel Antonín Benjamin Svojsík roku 1911. Skautské hnutí existuje ve 214 zemích a má téměř 40 milionů členů. Je největší mezinárodní organizací pro děti a mládež.