Gramofirmám loni klesly tržby
Českým gramofonovým firmám loni navzdory populární soutěži Česko hledá SuperStar klesly tržby meziročně o čtyři procenta na 684,6 milionu korun. Počet prodaných hudebních nosičů se v loňském roce podle údajů české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) snížil o 9,2 procenta na 3,98 milionu kusů.
Prodej hudby se v ČR snižuje od roku 1998 a odborníci ještě loni na podzim předpovídali, že SuperStar dlouhodobý pokles tržeb gramofirem zastaví. “Původně jsme počítali s tím, že soutěž SuperStar zvýší loňské tržby o tři až čtyři procenta nad úroveň roku 2003. Prodeje v posledních dvou měsících loňského roku, kdy většina titulů finalistů SuperStar vyšla, ale byly nakonec slabší,” řekl Pavel Bodiš z české pobočky IFPI.
SuperStar měla přesto příznivý vliv na loňské tržby za prodej hudebních nosičů. Například zářijové album vítězky soutěže Anety Langerové Spousta andělů se několik týdnů drželo na špici neprodávanějších desek a celkem se jej loni prodalo 67.530 kusů. Alba SuperStar – Top 10, které po svém vydání vévodilo žebříčku nejprodávanějších desek téměř tři měsíce, se prodalo 94.270 kopií.
Pokles prodeje českých alb byl tak loni výrazně nižší než u zahraničních interpretů. Zatímco tržby za prodej tuzemské populární hudby vykázaly v loňském roce pokles o 7,3 procenta na 288,5 milionu korun, u zahraničních alb se tržby snížily o 13,6 procenta na 217,7 milionu korun.
Lidé loni více kupovali hudební DVD. Tržby za jejich prodej se zvýšily o 49 procent na 67 milionů korun. “Prodejci zlevnili DVD přehrávače, takže domácnosti se touto technikou začaly ve větší míře vybavovat, což se pochopitelně příznivě odrazilo v prodeji DVD,” uvedl již dříve Bodiš. Dodal, že růstový trend u prodeje video disků byl měl pokračovat.
Loni rostl také prodej videokazet, za které lidé utratili 6,7 milionu korun, což bylo o 27 procent více než v roce 2003. Mírné snížení v loňském roce naopak vykázaly tržby gramofirem za prodej CD. Meziročně tržby za CD klesly o 2,3 procenta na 565 milionů korun. Výrazněji se snížily tržby za klasické audiokazety, a to o 53,2 procenta na 31,6 milionu korun.
Tržby gramofonových firem by mohly být mnohem vyšší, nebýt pirátských prodejců hudby. Tuzemská vydavatelství totiž jen v loňském roce podle odhadů IFPI přišla kvůli stále rozšířenějšímu prodeji nelegálních hudebních nahrávek asi o 190 milionů korun. “Při kontrolních akcích bylo loni zabaveno 632 772 pirátských CD a 1436 hudebních DVD. Pro srovnání, v roce 2002 bylo zabaveno 370 000 hudebních nosičů,” podotkl Bodiš. Dodal, že policie kvůli hudebnímu pirátství začala loni trestně stíhat 220 lidí.
Pokles loni vykázal také celosvětový prodej hudby, který se snížil o procento na 32,1 miliardy USD. V letošním roce však vydavatele hudby čeká návrat k růstu příjmů díky internetovým obchodům a hudebním DVD.
Česká pobočka IFPI sdružuje gramofirmy, které mají na tuzemském hudebním trhu podíl 90 až 92 procent.