Vláda chce, aby český film dotovaly i televize a půjčovny
Pravidelný a na státním rozpočtu nezávislý přísun peněz do české kinematografie má zajistit novela zákona, kterou schválila vláda. Návrh ministerstva kultury předpokládá, že vedle kin budou muset podporovat filmovou tvorbu i ti, kteří při podnikání využívají filmová díla – prodejny a půjčovny nosičů i provozovatelé televizního vysílání.
Ministerstvo počítá s tím, že tříprocentní sazba, vybíraná formou poplatku, by byla odpočitatelnou položkou při stanovování daňového základu. Každý ze subjektů by měl možnost získávat ze Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie peníze na konkrétní filmové projekty.
Argumentem pro zavedení poplatku z rozmnoženiny audiovizuálního díla je to, že významná skupina filmů se do kin nedostane, často z důvodu nízké kvality. Přesto se prodávají a půjčují. Vzniká obtížně obhajitelný stav, kdy snímky svou kvalitou schopné veřejné produkce jsou zatíženy výběrem příplatku jedné koruny ze vstupného, a jiné nikoliv, tvrdí ministerstvo. Tento rozdíl má odstranit právě nově zaváděný poplatek.
Návrh na zavedení poplatku z reklam a teleshoppingu vychází ze skutečnosti, že televizní distribuce audiovizuálních děl reprezentuje největší podíl na trhu a že filmy – a nejvíce české – patří mezi divácky nejvděčnější programy. Podle návrhu je proto odůvodněné, aby se právě toto médium podílelo na podpoře tvorby a výroby audiovizuálních děl a aby se zdroje z poplatku z vysílání reklamy a teleshoppingu soustřeďovaly ve fondu.
Tento způsob financování je podle Ministerstva kultury běžný ve většině zemí Evropské unie. “I v případě, že se návrhem novely podaří získat 280 miliónů korun ročně, zůstane Česko v úrovni této podpory pod průměrem srovnatelných zemí EU,” říká mluvčí ministerstva Kateřina Besserová.
HN, čtk, 17. 12. 2004