Soutěže krásy bojují o reklamní partnery
Českou republiku zachvátil boom soutěží krásy. Vedle tradiční Miss ČR o pozornost publika soutěží konkurenční Česká Miss, stejně jako další menší akce: Miss Aerobik, Miss Eurosport nebo třeba i Miss Praha Open. Vydělávají na tom krásné dívky, které pořadatelé lákají na čím dál atraktivnější ceny. Naopak pro organizátory to znamená intenzivnější shánění financí a boj o sponzory a reklamní partnery.
V sázce jsou totiž nemalé částky, které protékají celým trhem s ženskou krásou – podle údajů od některých organizátorů by se mohlo jednat o desetimilióny korun. Jen rozpočet soutěže Miss ČR, kterou pořádá Art Production K./2 Miloše Zapletala, se odhaduje na dvacet miliónů korun. “U nás se jedná spíše o milióny korun,” sdělil pořadatel jedné z menších soutěží, Miss Praha Open, Jindřich Karpíšek z agentury Image Models.
MEZITITULEK: Miss ČR versus Česká Miss
Nejostřejší boj probíhá mezi dvěma největšími soutěžemi Miss ČR a Česká Miss, které mají kontakty na zahraniční akce Miss World a Miss Universe. V rámci konkurenčního boje již “změnila dres” minimálně jedna z partnerských firem, a padlo již i trestní oznámení.
Zapletalova agentura Art Production K./2 několik let spolupracovala v oblasti mediální prezentace se společností Ringier a jejím deníkem Blesk. Ten však letos uzavřel smlouvu s nově vzniklou soutěží Česká Miss, kterou pořádá Michaela Maláčová a agentura Miss Marketing.
“Pořadatelé České Miss nám učinili lepší komerční nabídku, která zahrnovala zajímavější prezentaci našeho deníku. Rovněž koncept nové soutěže, který počítá s hlasováním diváků, je podle našeho názoru modernější a flexibilnější než koncept našeho předchozího partnera,” uvedl ředitel divize deníků Ringier Karel Vágner.
Pořadatelé Miss ČR rovněž dlouhodobě spolupracují s trojicí reklamních partnerů Wella Design, Home Credit a Karlovarské minerální vody se svou značkou Aquila Aqualinea. Ještě loni se k nim počítal operátor T-Mobile. Toho letos nahradila společnost Řempo Holoubek. “Účast v podobných soutěžích pro nás přestala být zajímavá,” sdělil mluvčí T-Mobile Jiří Hájek.
MEZITITULEK: Neznámí reklamní partneři
Konkurenční Česká Miss dosud své reklamní partnery nezveřejnila, ačkoliv již rozjela billboardovou a internetovou propagační kampaň. Podle Maláčové jí o přechodné utajení požádaly právě partnerské firmy, které v průběhu listopadu upřesňují své rozpočty na příští rok.
“Naše současná komunikační kampaň je naplánována s postupným náběhem prezentace mediálních a reklamních partnerů tak, aby její nosná část byla realizována v roce 2005 a gradovala k finále v posledním únorovém víkendu,” reagovala na dotaz Maláčová, podle níž je již většina smluv podepsána.
Podle ní sponzory neodradila ani žaloba, kterou na ní v polovině listopadu podal Zapletal. Ten jí viní z nekalé soutěže a zneužívání informací, které Maláčová získala při jednání o prodeji licence k Miss ČR.
“Žaloba ve svém důsledku zvýšila zájem veřejnosti i partnerů o Českou miss,” dodala bez dalších podobností Maláčová.
Zatímco “velké” soutěže soupeří o přízeň velkých podniků, ostatní soutěže přilákají v převážné většině “lokální” firmy. Například rozpočet letošní Miss Praha 2004 Open zajišťovalo přes dvacet menších společností.
MEZITITULEK: Výše výher stoupá
Přesto nejvíc na zostřeném konkurenčním boji nejrůznějších “miss” vydělávají půvabné dívky.
Zatímco Art Production K./2 vítězce nabízelo několikasettisícové částky a věcné ceny, Miss Marketing má v rukávě celý milión korun plus obvyklé věcné ceny jako je auto nebo bydlení zdarma po určitý čas.
Oproti předchozím ročníkům pak bylo u Miss ČR zrušeno i výškové omezení účastnic.
Hospodářské noviny, 1.12.2004, autor: Aleš Borovan