Senát chce vybírat členy Rady ČT spolu se sněmovnou a prezidentem
Senát chce vybírat členy Rady České televize spolu s Poslaneckou sněmovnou a prezidentem republiky. Dosud mají tuto pravomoc pouze poslanci. Změnu senátoři vložili do novely zákona o veřejnoprávní televizi spolu s dalšími nutnými úpravami.
Ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) senátorům řekl, že jejich návrh na změnu volby členů Rady ČT, tedy zavedení takzvané trojnožky v duchu původního vládního návrhu, sněmovna určitě neschválí. “Ačkoli jsem autorem ‘trojnožky’, jsem si naprosto jist, že se sněmovna spojí a senátní návrh v této podobě nepodpoří,” prohlásil ministr.
Upozornil na to i senátor KDU-ČSL Jiří Brýdl, když uvedl, že se nemůže zaručit za podporu senátorského návrhu poslaneckým klubem své strany. Navrhoval proto změnu volby členů rady zatím neprosazovat. “Politika je o vizích, ale je také o realitě,” podotkl Brýdl.
“Veřejnoprávní televize má sloužit občanům, ne politikům, byť to sněmovna už několik let nechápe. Nevěřím tomu, že další poskytnutí času něco vyřeší,” oponoval Martin Mejstřík (za Cestu změny). Připomněl, že těžiště návrhu vlády, která má ve sněmovně většinu, bylo ve změně výběru členů Rady ČT. Vláda původně navrhovala, aby výběr patnáctičlenné rady byl rozdělen rovným dílem mezi sněmovnu, Senát a předsedu vlády. Senát nahradil premiéra prezidentem, neboť to pokládá za ústavně čistší.
Navrhovaná změna má podle Zdeňka Bárty (za KDU-ČSL) posílit nezávislost a odolnost členů Rady ČT vůči politickým tlakům. “Není to proto, aby se posílilo sebevědomí Senátu, jak nám bude vytýkáno, ale aby to posílilo politickou nezávislost rady,” uvedl senátor. Změnu podpořili zástupci ODS, členové Klubu otevřené demokracie a klubu Nezávislí spolu se třemi lidovci.
Ministr Dostál na senátory apeloval, aby kromě technických zpřesnění novely upravili jen termín, který se vztahuje k výpočtu odměny pro členy rady z průměrné mzdy zaměstnanců ČT. Sněmovna stanovila, že pro určení výše odměny se v době ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona do letošního 31. prosince za průměrnou měsíční mzdu zaměstnanců ČT považuje částka 21 326 korun.
Novela ale letos účinnosti nabýt nemůže, a stane se proto podle ministra “paskvilem”, pokud ji sněmovna schválí ve své verzi. Zákon o ČT by pak bylo nutné urychleně znovu novelizovat, uvedl Dostál. Senátoři navrhli termín 31. prosince 2004 o rok prodloužit. Evangelický duchovní Bárta uvedl, že měl připravenu také pouze tuto úpravu, “aby pan ministr viděl, že ho mám rád přes jeho církevní politiku”.
Předseda rady má podle novely dostávat o 27 procent více, místopředseda rady o tři procenta víc a členové rady osmdesát procent průměrné mzdy v ČT. Výši této mzdy má ČT zveřejňovat na internetu vždy do 31. ledna příslušného kalendářního roku. Před dvěma lety sněmovna zvýšila odměnu členům rady na 17 000, místopředsedům na 22 000 a předsedovi na 27 000 korun měsíčně. Dosud o odměnách rozhoduje sněmovna.
Členové rady podle novely nebudou moci nově být ani funkcionáři občanských sdružení. Nyní nemohou mít funkce v politických stranách nebo hnutích. Novela veřejnoprávní televizi ukládá, aby vedla odděleně účetnictví příjmů z koncesionářských poplatků a zisků z reklamy. Cílem této změny je rozlišit náklady a výnosy související s poskytováním veřejné služby na jedné straně a s podnikatelskými činnostmi na straně druhé.
Senát podpořil také návrh Josefa Pavlaty (ODS), který s cílem zachovat rovnoprávnost mezi veřejnoprávním a soukromým televizním vysíláním doporučoval, aby komerční televize měly při přechodu na digitální vysílání zajištěno celoplošné vysílání.