Průměrná česká domácnost vydá na děti měsíčně přes deset tisíc
Průměrná česká domácnost vydá na výchovu a výživu dětí měsíčně více než deset tisíc korun. Zhruba polovinu této částky tvoří položky, které přímo zabezpečují potřeby dětí. Jedno dítě stojí rodiče v průměru 6352 korun měsíčně, přičemž lze říci, že výdaje na potomka rostou výrazně s jeho věkem. Vyplývá to z výzkumu, který v loňském roce provedl Český statistický úřadu (ČSÚ) mezi 1900 rodinami s jedním až třemi nezaopatřenými dětmi.
Výsledky ukázaly, že v domácnostech s dětmi připadalo v roce 2003 v průměru více než 42 procent rodinného rozpočtu na zajištění jejich výchovy a výživy. V porovnání s rokem 1988, kdy se konal podobný průzkum naposledy, se tento podíl zvýšil o pět procent. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku loni představovala 16.917 korun, nyní je zhruba o 800 korun vyšší.
Vydání na dítě do dvou let činila 5391 korun měsíčně a dosahovala tří čtvrtin vydání na dospělého. Výše měsíční částky vynaložené na dítě ve věku 15 až 17 let byla 7087 korun, což se zhruba rovnalo vydání na dospělého. Náklady na dítě osmnáctileté a starší dosáhly 8020 korun za měsíc a byly o více než deset procent vyšší než výdaje za dospělého.
Významným činitelem ovlivňujícím náklady na děti je jejich počet v domácnosti. S vyšším počtem dětí klesají výdaje na jedno dítě – měsíčně 7318 korun v domácnostech s jedním dítětem a 5018 korun v domácnostech se třemi dětmi. Výrazně se však zvyšuje zatížení rodinného rozpočtu. Zatímco domácnosti s jedním dítětem vydaly v roce 2003 ze svého rozpočtu na dítě 33,1 procenta, v domácnostech se třemi dětmi činil tento podíl 57 procent.
Při zjišťování údajů rozlišovali statistici výdaje přímé, jako jsou potraviny, nápoje, oděvy, obuv, zdravotní péče či vzdělávání, a společné, tedy určené pro společnou spotřebu dospělých i dětí současně, jako například nákup lednice či pojištění domácnosti. Podrobnou zprávu o svém výzkumu zveřejnil ČSÚ na internetové adrese www.czso.cz.