Nizozemsko udělilo první pokutu za spam
Nizozemská agentura pro dohled nad komunikačním a poštovním trhem OPTA udělila několika jednotlivcům a malým společnostem pokutu až ve výši 42.500 eur (téměř 1,3 milionu korun) za zasílání nevyžádaných zpráv, tzv. spam. Jedná se o první pokutu, kterou OPTA za spam udělila.
Nevyžádané zprávy byly zasílány na emailové adresy i mobilní telefony. Rozhodnutí agentury bylo v souladu s novými standardy Evropské unie pro boj s tímto problémem, který stojí evropské podniky více než 2,5 miliardy eur ročně.
EU ve snaze bojovat s nevyžádanou poštou představila v roce 2002 zákon, který zakazuje zasílání nevyžádaných emailů. Zákon se však v některých zemích ještě neprosadil.
V České republice nabyl zákon, který spam zakazuje, účinnosti až letos v září. Rozesílatelé nevyžádaných reklamních sdělení prostřednictvím elektronické pošty, mohou podle zákona dostat pokutu až deset milionů korun. Množství spamu překročilo na přelomu roku počet vyžádaných emailů. O rok dříve tvořil spam jen třetinu pošty.
Podle českých internetových firem právní úprava rozesílání reklamy nevyřeší, protože více než 99 procent spamu do Česka přichází ze zahraničí, kde jsou jeho původci těžko postižitelní. Nejvíce takových zpráv přichází z USA, Číny, Ruska a dalších zemí.
Tento měsíc padla ve Spojených státech dosud největší pokuta za rozesílání nevyžádané pošty. Tři podniky se za rozeslání milionů nevyžádaných emailů podělí o zaplacení více než 1,3 miliardy dolarů, tedy asi 30 miliard korun. Jde o zatím nejvyšší peněžitý trest za spamování, nikoli však nejtvrdší. Na konci letošního června poslal soud ve státě New York na sedm let do vězení člověka, který si říkal Buffalo Spammer.
Přestože postihy za nevyžádanou poštu jsou stále tvrdší, její množství roste. Podle internetových firem bude příští rok tvořit spam více než 80 procent všech emailů na světě. Nyní je to asi o sedm procent méně.