Lidé utrácejí pomaleji, nebojí se ale půjček
Obchodníkům se letos v říjnu zvýšily meziročně reálné tržby jen o 1,7 procenta. To je hluboko pod loňskými nárůsty a také mírně pod letošním celoročním průměrem (1,9 procenta).
Vladimír Pikora z Volksbank vyjmenovává důvody letošní utlumené poptávky zákazníků: rekordně vysoká nezaměstnanost letos v zimě, pomalejší růst reálných mezd i nejistota spojená s daňovými úpravami a vstupem do Evropské unie. V závěru roku ale analytici očekávají oživení tržeb díky vánočním nákupům.
MEZITITULEK: Zákazníci mění své zvyky
“Nejlépe na tom jsou s růstem tržeb super- a hypermarkety, které nabízejí široký sortiment zboží od potravin až po motorovou pilu,” připomíná relativně nové nákupní zvyky spotřebitelů analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Velké řetězce navíc dokážou držet nižší ceny u srovnatelného zboží, připomíná další praktický argument Markéta Šichtařová z Next Finance.
Češi letos navíc nakupují na dluh více než v uplynulých letech. I zde rychlost a pohodlí přitom podle průzkumů GE Capital Multiservis představují stěžejní výhodu splátkového prodeje pro 67 procent spotřebitelů, připomíná šéf společnosti Jiří Pathy.
MEZITITULEK: Dluhy už nejsou strašákem
Zájem o splátkový prodej roste i proto, že firmy přicházejí s novými nabídkami. Například nyní si jejich klienti mohou vybrat mezi dvěma variantami – buď splatí půjčku do několika měsíců bez navýšení ceny, nebo ji začnou splácet až v příštím roce a úročení úvěrů jim naběhne například až po čtyřech měsících od data nákupu.
Bankám i splátkovým firmám nahrává stále větší ochota lidí žít na dluh. Podle průzkumu společnosti STEM z první poloviny listopadu považují sjednávání půjček za normální asi dvě třetiny lidí.
Lidé se u nás podle šetření dělí na tři zhruba stejné tábory. První půjčování peněz vnímá jako samozřejmost a hodlá si půjčovat. Druhá skupina výpůjčky odmítá a třetí tábor by o půjčkách uvažoval jen v případě finanční tísně.
Největší ochotu půjčit si od bank vyjadřují Češi ve věku do třiceti let a s vyšším vzděláním. Naopak skeptičtí jsou hlavně lidé nad šedesát let a také ženy – půjčku by si obstaralo pouze 23 procent z nich.
Koncem října české domácnosti dlužily jen bankám 293 miliard korun, což je o sedmdesát miliard více než před rokem. Dalších bezmála dvacet miliard si letos půjčí u splátkových společností.
MEZITITULEK: Výkyvy na “moto-trhu”
Specifický vývoj tržeb zaznamenali v říjnu dodavatelé motoristů. Celkové tržby sice meziročně mírně klesly (o 0,3 procenta), šlo ale zejména o dopad nižších tržeb za opravy, které byly o 6,5 procenta nižší než před rokem. Naopak prodej se o 2,2 procenta zvýšil.
Na trhu s automobily je ale situace také nevyrovnaná. Například podle Sdružení automobilového průmyslu se v říjnu prodej nových osobních automobilů meziročně snížil o 13,4 procenta, zatímco prodej lehkých užitkových automobilů vzrostl skoro o polovinu. Dohromady ovšem počet prodaných kusů klesl o 6,6 procenta. “Porovnáním s údaji ČSÚ logicky vyplývá, že se musel zvýšit prodej ojetých automobilů,” objasňuje David Marek z Patria Online.
Motoristický segment by přitom mohly mírně oživit výhodné cenové nabídky řady automobilových prodejců, a také u pohonných hmot by snížení cen mělo povzbudit spotřebu, myslí si hlavní ekonom Komerční banky Kamil Janáček.
I přes ochladnutí spotřebitelského zájmu o zvyšování nákupů jsme na tom lépe než většina Evropské unie. Podle odhadu Eurostatu se zvýšily v říjnu sezónně očištěné tržby v maloobchodě bez motoristického segmentu v EU-25 meziměsíčně o 0,3 procenta a meziročně po očištění o pracovní dny o 1,5 procenta (u nás takto očištěně o 4,5 procenta).
Nejrychleji meziročně vzrostly tržby v Dánsku (o desetinu), zatímco v Belgii a v Německu se spotřebitelská nedůvěra projevila dalším snížením tržeb obchodníků.
MEZITITULEK: Vývoj tržeb v českém maloobchodu
(stálé ceny v procentech proti stejnému období minulého roku)
Odvětví / srpen / září / říjen / leden až říjen
Potraviny 2,0 / 2,2 / 3,7 / 2,2
Nepotravinářské zboží 1,7 / 1,7 / 3,2 / 2,3
Maloobchod a opravy 4,7 / 2,4 / 1,5 / 2,7
Prodej pohonných hmot 0,9 / 4,5 / 6,1 / 2,5
Prodej a opravy motorových vozidel 6,7 / -5,4 / -0,3 / -1,1
CELKEM 4,5 / 1,0 / 1,7 / 1,9
Zdroj: ČSÚ
Hospodářské noviny, 17.12.2004, autor: Jiří Němeček, Olga Skalková