ČT se musí omluvit Uzunogluovi
Česká televize definitivně prohrála spor s německým podnikatelem kurdského původu Yektou Uzunogluem. Vrchní soud v Praze potvrdil lednový verdikt městského soudu, podle nějž se musí televize na svých internetových stránkách omluvit Uzunogluovi za to, že ho nazvala mafiánem, a vyplatit mu 100 000 korun.
“Rozhodnutí soudu respektujeme a budeme podle něj postupovat,” řekl mluvčí ČT Martin Krafl. O mimořádném opravném prostředku, tedy dovolání k Nejvyššímu soudu, televize podle něj neuvažuje.
Krafl uvítal, že soud částečně jejich odvolání vyhověl – oproti městskému totiž zkrátil dobu, po niž musí být omluvný text na internetových stránkách zveřejněn, z pěti let na šest měsíců. Městský soud stanovil pětiletou lhůtu proto, že stejnou dobu mohli návštěvníci na serveru a na dalších, na které odkazoval, najít výrok o mafiánovi. “Podle odvolacího soudu je ale půlroční lhůta dostačující,” řekl Uzunoglu s tím, že vysouzenou částku věnuje na činnost Helsinského výboru. Původně u soudu žádal milion korun.
Uzunoglu čelí od října 1994 spolu se svými třemi krajany obvinění z vydírání a omezování osobní svobody. Dosud se ale nedočkal soudního projednání svého případu, které jediné může podle jeho slov očistit jeho jméno. Poprvé obžaloba doputovala k soudu v roce 1995, tehdy ale pražský městský soud vrátil případ k došetření. Od té doby si spis předalo několik institucí, ve hře byla i snaha dostat kauzu za hranice ČR, do Turecka. Nyní se líčení nedaří zahájit, protože k soudu nechodí Uzunogluovi spoluobžalovaní.
Výrok o mafiánovi se na internetu objevil před několika lety v odkazu na vysílaný pořad o Uzunogluovi. Právní zástupce ČT u soudu argumentoval tím, že televize spornou formulaci z internetu stáhla ihned, jakmile se dověděla o žalobě. Podotkl, že do doby, než byla informace odstraněna, stránku navštívilo pouze 456 čtenářů. Uzunoglu ale soudu předložil desítky dokladů, podle kterých o něm i přesto české a zahraniční internetové stránky s odkazem na Českou televizi informují jako o mafiánovi.
Právník ČT se pozastavil také nad tím, že Uzunoglu žalobu podal až pět let po odvysílání reportáže, ze které potom internetové stránky čerpaly.