Češi si prostřednictvím ČT vyberou největší národní osobnost
Češi si budou moci od ledna vybírat největší osobnost z dějin české historie i současnosti. Výsledky hlasování pak budou moci sledovat na obrazovkách v novém pořadu České televize Největší Čech.
“Chceme lidi poučit, pobavit, vtáhnout je do děje a vyvolat diskusi,” řekl generální ředitel ČT Jiří Janeček. Pořad s nadsázkou označil jako “zábavně-vzdělávací pořad s prvky reality show”.
ČT se při tvorbě pořadu nechala inspirovat projektem britské televize BBC, ve kterém získal nejvíce hlasů Winston Churchill. Anketa se uskutečnila i v Německu, kde lidé nejvíce hlasů poslali bývalému kancléři Konradu Adenauerovi.
Projekt ČT odstartuje hned první den roku 2005. Lidé budou moci celý leden posílat hlasy prostřednictvím SMS zpráv, internetu či hlasovacích kupónů ve dvou celoplošných denících. Z hlasování vzejde stovka největších osobností, které ČT představí ve velkém zábavném pořadu 8. května; deset osobností s nejvíce hlasy postoupí do finále.
O deseti finalistech budou lidé opět hlasovat. Pomůže jim v tom i deset dokumentárních portrétů, které natočí známí a respektovaní filmaři, například Olga Sommerová či Igor Chaun. ČT je divákům nabídne v květnu a na počátku června. Velké finále čeká diváky v sobotu 11. června, kdy budou mít poslední možnost ovlivnit pořadí první desítky. Moderátorem a tváří projektu bude Marek Eben.
Finálová stovka podle dramaturga a vedoucího projektu Jana Šterna odrazí postoje společnosti a mimo jiné nabídne i její obraz. Ze soutěže však bude po dohodě s odbornou komisí vyřazena každá postava českých dějin i současnosti, jejíž propagací by mohla televize porušit zákon. V Německu tak prý například nemohli lidé hlasovat pro Adolfa Hitlera.
Anket na téma velkých osobností českých, moravských a slezských dějin se v České republice uskutečnilo již několik. V první polovině roku téměř 7000 čtenářů Mladé fronty Dnes za takovou osobnost zvolilo císaře Karla IV.; do ankety své hlasy poslalo na 60 000 čtenářů. Za Karlem IV. se umístil Jan Amos Komenský, třetí skončil T. G. Masaryk.
Galerii tří set žijících osobností pak nabídl cyklus portrétů Gen a Genus společnosti Febio, který se s přestávkami vysílal v letech 1993 až 2002.