Poslanci chtějí Radu České televize nadále volit sami
Poslanci chtějí členy Rady České televize nadále volit sami. Z vládní novely zákona o ČT proto vypustili pasáž, kterou měl kabinet v úmyslu rozdělit pravomoc volit a odvolávat členy rady veřejnoprávní televize mezi sněmovnu, Senát a premiéra.
Sněmovna naopak podpořila vládní záměr, aby ČT vedla odděleně účetnictví příjmů z koncesionářských poplatků a zisků z reklamy. Cílem této změny je rozlišit náklady a výnosy související s poskytováním veřejné služby na jedné straně a s podnikatelskými činnostmi na straně druhé.
V novele sněmovna upravila požadavky na funkci členů rady, kteří nově nebudou moci být ani funkcionáři občanských sdružení. Nyní nemohou mít funkce v politických stranách nebo hnutích. Sněmovna v souladu s návrhem vlády stanovila výpočet pro výši jejich odměn, které se mají odvíjet od průměrné hrubé měsíční mzdy pracovníků ČT za předchozí rok. ČT loni podle své výroční zprávy zaměstnávala zhruba 2750 lidí, její celkové mzdové náklady dosahovaly téměř 830 milionů korun, což představuje v průměru asi 25 200 korun měsíčně na jednoho zaměstance.
Předseda rady má podle novely dostávat o 27 procent více, místopředseda rady o tři procenta víc a členové rady osmdesát procent průměrné mzdy v ČT. Výši této mzdy má ČT zveřejňovat na internetu vždy do 31. ledna příslušného kalendářního roku. Před dvěma lety sněmovna zvýšila odměnu členům rady na 17 000, místopředsedům na 22 000 a předsedovi na 27 000 korun měsíčně.
Novelu v podobě, kterou ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU) označil za kompromisní, sněmovna schválila hlasy 159 ze 181 přítomných poslanců. Předlohu nyní dostane k projednání Senát, který už v minulosti navrhoval spolupodílení na výběru členů této mediální rady.
Vláda dříve obhajovala původní verzi novely s tím, že rozdělením pravomocí mezi obě komory parlamentu a premiéra se posílí nezávislost ČT a její rady. Například občanští demokraté ale tvrdili, že navrhovaná změna by situaci ve veřejnoprávní televizi opět rozkolísala. “Současný systém ukázal svoji životaschopnost a je naprosto zbytečné ho měnit,” prohlásil před časem místopředseda sněmovny Ivan Langer (ODS).
HN, čtk, 8. 11. 2004