Pořadatelé AniFestu uvedou snímky v Třeboni i dalších městech
Čtvrtý ročník mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest se příští rok uskuteční od 5. do 11. května v Třeboni. Pořadatelé však počítají s projekcemi a dalšími akcemi i mimo toto lázeňské město. “Rádi bychom s festivalovými snímky seznámili diváky také v dalších místech jižních Čech, v Praze a v příhraničních oblastech Rakouska,” řekl ředitel festivalu Petr Slavík.
Soutěžní část festivalu má sedm kategorií – vedle celovečerních či krátkých filmů zahrnují i televizní film a seriál, reklamu a znělku a videoklip. Dvě kategorie patří mladým tvůrcům a svou část budou mít už tradičně vyhrazeny práce studentů filmových škol. “Novinkou je kategorie filmů vytvořených dětmi do 15 let. Ta souvisí se samostatným projektem festivalu, jehož posláním má být zavedení kroužků dětské animované tvorby,” dodal Slavík.
Vedle soutěže bude k hlavním bodům programu AniFestu patřit především obsáhlá retrospektiva animovaných filmů frankofonní oblasti. Pořadatelé neopomněli, že se festival bude konat ve dnech, kdy si svět připomene 60 let od konce druhé světové války. Chystají proto zvláštní program, jehož součástí bude mimo jiné seminář na téma Násilí a média a projekce s názvem Animovaný film proti násilí.
Pořadatelé již v těchto dnech odesílají významným zahraničním i tuzemským tvůrcům animovaných filmů přihlášky do soutěže. Zájemci o účast na AniFestu 2005 se mohou přihlásit i na internetu, kde si ze stránek přehlídky www.anifest.cz mohou stáhnout formulář přihlášky.
“Umění animace chápeme – v souladu s definicí Mezinárodní asociace animovaného filmu (ASIFA) – jako vytváření pohyblivých obrazů všemi způsoby s výjimkou živé akce,” vysvětlil Slavík. Formulář soutěžní přihlášky předpokládá 15 různých animačních technik. Vedle kreseb a maleb na různé podklady, loutek či počítačových animací se objevují i některé techniky netradiční – například rytí do filmu či využití písku.
Do třetího ročníku AniFestu přihlásili tvůrci z 38 zemí více než 600 snímků. Do soutěže o hlavní cenu – skleněného čápa, vybrala komise 172 snímků, z toho 23 domácích. Hlavní cenu získal francouzský snímek Trio z Belleville.