Palestinští novináři by chtěli lepší informace o Arafatovi
Nejposlouchanější palestinská rozhlasová stanice Šibáb věnuje zdraví palestinského vůdce Jásira Arafata polovinu zpravodajství. Snaží se zůstat neutrální a situaci nedramatizovat. Většina Palestinců v těchto dnech rozhlas poslouchá nepřetržitě a snaží se zorientovat ve změti informací, které se o Arafatovi šíří. Novináři ze Šibábu jsou nešťastní, protože na jedné straně nechtějí šířit paniku a na straně druhé jsou si vědomi, že současný způsob informování Palestince neuspokojuje.
“Je to velmi citlivé téma. Lidé nám visí na rtech, jsou na nás závislí. Dělat v těchto dnech novinařinu není snadné,” říká čtyřiadvacetiletá novinářka Suha Nadždžarová.
Šibáb je blízký Arafatově Fatahu, avšak její vedení trvá na tom, že stanice je nezávislá a žije z peněz dárců. Vznikla asi před rokem a má 20 zaměstnanců. Vysílá 24 hodin denně, přičemž mnoho programů jde do éteru živě.
Od chvíle, kdy se prudce zhoršil Arafatův stav, mohou do rozhlasu telefonovat posluchači na tři telefonní čísla a vyjádřit svou účast. Linky nepřestávají vyzvánět. Stanice nezasahuje do programu zásadním způsobem, ale častěji teď do studia zve Arafatovy přátele a známé. Vyhýbá se skandalizaci a špatným zprávám o Arafatovi. “Nepřeháníme to jako ostatní sdělovací prostředky,” řekla Amína Hasanatová, která se stará o styk s veřejností.
Suha Nadždžarová v poledne hlásí hlavní body zpráv. Postupně čte všechny informace kolem Arafata a věnuje jim deset z dvaceti minut zpravodajské relace. Je to neutrální přehled dostupných faktů, ale ředitel Abdal Hakím Avád spokojen není. Veřejnost prahne po novinkách a faktografický výčet událostí napětí mezi Palestinci neuvolňuje.
“Lidé jsou naštvaní, protože nic nevědí. Nervozita se stupňuje. Celý svět ví, že Arafat je nemocen. Jediné, co slyšíme z nemocnice Percy ale je, že jeho stav je ‘složitý, kritický a stabilizovaný’. Pravdu zná zřejmě jen jeho manželka Suha, avšak její výroky jsou nebezpečné. To stačí, Palestinci mají právo vědět, co se tam děje,” říká Avád.