Letos už zahynulo přes sto novinářů
Přes sto novinářů už tento rok ve světě zahynulo při své práci, a letošek se tak zapíše k nejčernějším v historii, zdůrazňuje Mezinárodní federace novinářů (IFJ) sídlící v Bruselu. Ostře odsoudila zároveň nedávná zabití žurnalistů na Filipínách, v Pobřeží slonoviny a v Nikaragui.
“Rok 2004 se stává jedním z nejkrvavějších,” prohlásil generální tajemník IFJ Aidan White, podle něhož letošní bilance mrtvých novinářů dosáhla už závratného čísla 101.
White situaci považuje za alarmující a neudržitelnou. Federace dlouhodobě volá po tom, aby vlády, ale i samy mediální společnosti zajistily větší bezpečnost zpravodajů, kteří se pohybují v krizových oblastech a podávají o nich svědectví.
Počet zabitých žurnalistů či válečných zpravodajů už letos překonal loňský rok a je dokonce o třicet vyšší než před dvěma roky. Velký podíl na tom má situace v Iráku, kde od loňské invaze spojenců bylo zabito 62 žurnalistů, podotkl White.
Federace k nejčerstvějším případům násilí na novinářích uvádí, že na Filipínách zastřelil tento měsíc neznámý pachatel fotografa Geneho Boyda Lumawaga, který dělal reportáž o sídle islámské militantní skupiny. Od roku 1986 je v této zemi už 58. obětí z řad mediálních pracovníků.
V Pobřeží slonoviny byl před týdnem zabit Antoine Massé, korespondent místních novin Courrier d’Abidjan. Stalo se to během střetu armády, demonstrantů a francouzských jednotek. Během voleb v Nikaragui byl zastřelen šestadvacetiletý zpravodaj deníku La Prensa.
Mezinárodní federace novinářů hájí zájmy více než půl milionu žurnalistů ve stovce zemí světa. Školí zaměstnance médií pro pobyt a práci ve válkou zmítaných oblastech.