Je čas pro globální reklamu
Martina Trymlová
Podílel jste se na řadě politických kampaní. Jaký podíl měla podle vás na Bushově vítězství Kerryho předvolební kampaň?
Bushovo vítězství je pro mě hned trojnásobným zklamáním. Zaprvé znamená ztrátu pro naše děti a vnoučata. Zatímco Kerry hlásá mír pro mír, Bush chce dosáhnout míru válkou. Podle mě Bush vyhrál a zbytek světa prohrál. Druhým zklamáním je Kerryho neprofesionální a slabá kampaň. Bush měl velmi silné argumenty, např. že je Amerika v nebezpečí, přičemž tento argument neustále Američanům opakoval. Kerry Američany ničím takto neterorizoval, Kerry ví, že Amerika je ve válce, protože ji sami vyhlásili.
Proč se mu ale pak nepodařilo zahrát na city Američanů, třeba se zdůrazněním civilních ztrát v Iráku?
Časté změny v komunikačním zázemí Kerryho týmu a trojí střídání předvolební strategie, to je mé druhé zklamání. Ze začátku kampaně si vedl naprosto nemožně a věci se daly do pohybu k lepšímu, až když jej kontaktoval Bill Clinton, vytkl mu nedostatky a „půjčil“ mu své bývalé poradce. S pomocí James Carvilla a Greenberga se demokratům podařilo dohnat a téměř vyrovnat předvolební preference. Jenže to už bylo dost pozdě. O to větší, a třetí zklamání pak je, že Američané skočili na perverzní, agresivní reklamu, na boj proti lidskosti a falešná sdělení. Chtěl bych zde formulovat poselství pro všechny pracovníky ze světa reklamy: Dodržujte ve všech demokratických zemích stejná pravidla, ať již je to pro kampaň jakéhokoliv druhu. Vyhněte se negativní, agresivní a srovnávací reklamě.
Máte speciální doporučení pro politické kampaně?
Délka kampaní by měla být omezena na dobu jednoho měsíce před volbami. Nelíbí se mi, že v amerických prezidentských volbách stáli proti sobě dva milionáři. Peníze nesmí hrát takovou roli. Jsem pro snížení nákladů a financování politických kampaní z veřejných financí. Americká volební kampaň byla tou nejdražší v historii. Přitom jen dvojnásobná částka nákladů, které se promrhaly na pomyslné rozdělení Ameriky, by stačila na účinné řešení hladu a chudoby na celém světě.
Na několika prezidentských kampaních jste pracoval i vy jako poradce. Jakými pravidly se při jejich plánování a realizaci řídíte?
Existuje jediné dobré pravidlo, a tím je výběr dobrého kandidáta. Mohl jsem radit prezidentům Waldheimovi nebo Kadaffimu, byly mi nabízeny obrovské peníze. Ale jejich nabídku jsem nepřijal. Je pro mě důležité, jestli je kandidát demokrat, nebo usiluje o posun své země k jisté modernitě, zda je čestný. Navíc, peníze mě nezajímají, prezidentské kampaně dělám zadarmo. Víte, když pracujte s prezidentem, je to jako svatba. A ta musí být z vášně, ne pro peníze. A pak jsou tu desítky dalších pravidel.
Uveďte prosím ty nejdůležitější.
Důraz na humánní stránku, pohled do budoucnosti, potřeba projektů (místo bilancí), myšlenky místo ideologií. Volíme za sebe, a nikoliv za kandidáta, a proto kandidát musí mluvit k nám a jako by z naší duše, ne z té své. V případě jestli volíme pro nějakého kandidáta, který již byl zvolen, to znamená, že se musí objevit jako nová osoba. To platí pro země, které jsou otevřené, jako třeba země Evropské unie. Amerika dělá opak, zahlíží se sama do sebe.
Proč zatím ve vašem životopisu chybí práce na české prezidentské kampani?
Znám Václava Havla i Václava Klause, s Havlem jsem se i osobně sešel na společné schůzce s Francoisem Miterrandem. Ale zatím jsem pracovní nabídku od českých prezidentů nedostal.
Jak byste hodnotil komunikaci Evropské unie ve Francii? Proběhla u vás širší kampaň v souvislosti s rozšířením unie?
Skutečná kampaň pro Evropu neproběhla nikde. Ve všech zemích se kampaně stočily na lokální problémy a nebyly externalizovány směrem k Evropě. Je třeba si uvědomit, že politiku nedělají politici, kampaň dělají voliči-spotřebitelé, kteří za ni nakonec platí.
Přesuňme raději pozornost k vašemu oblíbenému reklamnímu produktu, k automobilu. V Citroënu 2CV jste obkroužil celý svět, je stále vaší „lovemark“?
Ano, Citroën mi změnil život. Nejen díky cestě kolem světa. Když jsem v reklamě začínal, můj první rozpočet byl pro Citroën. S Citroënem žiji dokonce déle než se svou ženou, je to takový můj první test věrnosti. A jak Alberto Moravia jednou řekl, věrnost je záležitostí mužnosti.
Nevadí vám, že Citroën je teď v jednom domě s Peugeotem?
Vůbec ne, máme přece klienta navíc. Peugeot mám také rád. Pracujeme však pro obě tyto značky naprosto odděleně. Alain de Pouzhihac, jeden ze zakladatelů Euro RSCG, se stará o Peugeot a já k mému potěšení o Citroën.
Vaším častým tématem jsou negativní dopady globalizace na kreativitu i obecnou společenskou vnímavost reklamy. Unifikace a absence výjimečnosti se týká i reklamy na auta. Co je tedy třeba změnit, aby si jednotlivé značky znovu získaly svou image a byly od sebe více rozpoznatelné?
Auto je v první řadě předmětem touhy, a to jak pro muže, tak i pro ženy. Proto by se reklama na auta měla týkat podpory prodeje jen tak z padesáti procent. Tím mám na mysli všechny ty zvýhodněné cenové akce, marketingové nástroje. Těch druhých padesát procent ale musí jít na image. Dnešní generace spotřebitelů je poměrně agresivní, nedá se předem říci, jakou značku preferují. Tradiční reklama na auta už nepůsobí, musí se znovu vzkřísit věhlas dobrých značek. Kdo se dostatečně nevěnuje promotion akcím, ten hned ztrácí, to se na prodejích pozná.
Vy jste jako Francouz věrný Citroënu. Myslíte si, že se značky aut mají komunikovat ve spojení s národní identitou, zvláště, když jde o výrobce s dlouholetou tradicí?
Původ i tradice značky jsou určitě nezanedbatelné, ale tento přístup se nedá globalizovat. Silné vlastnické skupiny zde budou i nadále, na tom nic změnit nelze. Jak jsem uváděl ve své prezentaci, je důležité dělat „glokální“ reklamu (oblíbený pojem J.Séguely, který spojuje globální a lokální, pozn. red). Platí to pro auta, platí to pro colu, platí to spoustu dalších věcí. Určitá pravidla musí platit pro reklamu kdekoli na světě, ale podstatné je přizpůsobení se místnímu trhu. Proto síťové agentury zakládají své pobočky v různých zemích s odlišnou kulturou. Euro RSCG nyní otevřelo svou agenturu v Thajsku, kde plánuje naprosto odlišný, ale účinný systém práce. Jejich spotům by Evropané nerozuměli, i když se jde třeba o reklamu na poštu. A to je ta jediná možná budoucnost reklamy, jak já ji vidím. Budou tu globální značky, které jinak nabídneme Jihoevropanům a jinak Seveřanům.
Mají pak ještě malé a nezávislé agentury šanci na přežití?
Zatímco se velké nadnárodní skupiny zadlužují, menší agentury se dobře uživí na několika vybraných a perspektivních klientech. Za dobré, menší agentury považuji třeba Crispin Porter Boguski (dělají pro Ikeu), Wieden & Kennedy (Nike), BBH a další…..(dále mi chybí info…). Jak ale sama podle klientů vidíte, i ony jsou odsouzeny ke globalizaci. Očekávání ze strany spotřebitelů jsou ovšem jiná, nechtějí globální reklamu. Podpořím vznik každé mladé agentury, která bude zaměstnávat co nejvíc kreativců, bude mobilní a samozřejmě „glokální“. Co do počtu kreativců v poměru s celkovým počtem zaměstnanců jsme na tom s agenturou Leo Burnett nejlépe.
Jak jste reagoval na zprávu, že skupinu Grey (o nějž Havas také stál), nakonec koupila WPP?
Na tomto příkladě se dá jen konstatovat, že příliš mnoho globalizace zabíjí globalizaci.
Přínos nonprofitových kampaní vidí mnozí jen v četných výhrách kreativních soutěží nebo příležitosti prezenetovat svou agenturu. Vy jste ovšem ve své prezentaci uvedl, že tento druh reklamy si žádá čím dále více mladých lidí.
Konzumní společnost 21. století je v nebezpečí, čtyřicet procentů antiglobalistů, radikálních ekologů či marxistů bojuje proti reklamě, proti konzumní společnosti, přitom jejích výhod plně využívá. Aby byla společnost velkorysá a altruistická, potřebujeme tuto reklamu. V posledních letech čím více jsme komunikovali, tím méně jsme opravdu mluvili. Naše agentura ale uspěla v Anglii s reklamou proti kouření, ty výsledky jsou skutečně zaznamenané. Nejvíce efektivity ale dle mého názoru přinese spojení charity s běžnou produktovou kampaní. Proč by nemohl každý cent z vody nebo z jogurtů jít na dobročinné účely, na děti v Africe? V tomto způsobu propojení reklamy s řešením globálních problémů vidím nejlepší řešení.
Francouzský adman Jacques Séguéla (1936)
Výkonný prezident a hlavní kreativní ředitel Havasu – holdingové společnosti Euro RSCG Worldwide. Ještě před ukončením studia farmacie procestoval ve svém Citroënu 2CV celý svět, a této značce zůstal věrný dodnes. Práci lékárníka však brzy vyměnil za novinářskou profesi v časopise Paris Match a v deníku France Soir. Po sedmi letech pak cítil, že již ani žurnalistika není pro něj to pravé a rozhodl se pro reklamu. Ve svých pětatřicet letech potkal profesionála reklamy Bernarda Rouxe, a tak se „narodila“ agentura Roux Séguéla. Později s Alainem Cayzacem s Jean-Michelem Goudardem založil společnost RSCG. Jacques Séguéla je autorem mnoha prezidentských kampaní, pracoval pro Francoise Miterranda, Jacquese Chiraca, Lionela Jospina, Aleksandra Kwasniewskeho, Józsefa Antalla, Janesze Drnovseka a další. Napsal patnáct knih o reklamě, např. „Citroën, advertising 80 years young“ aj.