Hotely Sheraton míří do Česka
Poslední z pětice největších světových hotelových řetězců – síť Sheraton – vstupuje do České republiky.
Zástupci Sheratonu vedou nyní o vstupu do Česka intenzívní jednání, potvrzuje Tomáš Kulman z KPMG, který má na starosti hotelový byznys.
Evropská centrála Sheratonu v irském Dublinu žádné podrobnosti k chystané expanzi neuvedla.
Developeři, kteří pro Sheraton v Česku vybírají vhodné nemovitosti, tvrdí, že Sheraton vybírá jak z volných pozemků, na kterých by mohl postavit novou budovu, tak i ze starších staveb, které by bylo možné na hotel přestavět. Hoteliéry láká především centrum Prahy, letiště a oblast kolem kongresového centra.
Hotely pod značkou Sheraton stojí ve většině evropských metropolí, včetně Varšavy a Budapešti. Praha je tak jedním z posledních velkých měst Unie, kde Sheraton své služby zatím nenabízí.
MEZITITULEK: Sheratonu se ve světě daří
Sheraton je součástí nadnárodní hotelové sítě Starwood Hotels & Resorts, které se v posledních dvou letech finančně daří. Hodnota jejích akcií od konce roku 2002 vytrvale roste a minulý pátek dosáhla dokonce svého čtyřletého maxima, když se zastavila na necelých 48 amerických dolarech za akcii.
Síť, která mimo jiné sdružuje i značky Four Points nebo St. Regis, dosáhla v uplynulém roce obrat téměř čtyř miliard amerických dolarů. Její konkurent, síť Marriott, si na své konto připsal obrat vyšší devíti miliard, Hilton necelé čtyři a Accor více než osm miliard dolarů.
Příchod Sheratonu by podle odborníků na cestovní ruch neměl nijak výrazně změnit hotelový trh. Díky očekávanému růstu příjezdů cizinců do Česka by se měla obsazenost pokojů udržet na srovnatelné úrovni jako loni. V Praze je nyní osmnáct prvotřídních hotelů. Do dvou let by jich ale mělo být až o desítku více.
MEZITITULEK: Další hotely míří do Česka
Své plány na expanzi v Česku zveřejnila také síť Radisson SAS. “První jednání o pronájmu budov již proběhla. Dokud však nebudou podepsány smlouvy, nebudeme uvádět žádné podrobnosti,” uvedla již dříve Sietske Meerloo, mluvčí celoevropského zastoupení Radisson SAS v Bruselu.
Zvýšit počet hotelů plánuje i Accor, který sdružuje například hotely Ibis, Novotel, Sofitel či Mercure. Zahraniční hoteliéři se v posledním roce navíc začínají zajímat nejen o Prahu a Brno, ale také o ostatní města.
Například developerská společnost ECM, součást lucemburského holdingu ECM Real Estate Investments, vstoupila do letitého sporu o dostavbu betonového torza hotelu Diplomat v Plzni a nabídla městu, že skelet dostaví podle původního projektu. Provozovatelem hotelu by měl být nadnárodní řetězec Marriott.
V Česku dosud chybí řetězce jako například Hyatt a Meridien, Sofitel ze skupiny Accor a Ritz Carlton ze skupiny Marriott.
Důvodem zájmu hotelových řetězců o Česko je rostoucí poptávka turistů po kvalitním ubytování, a to především v Praze. “Počet turistů v zemi v posledních dvou letech stoupá,” říká Hana Čermáková z agentury Czechtourism.
Průměrný počet obsazených lůžek v pražských prvotřídních hotelích v létě dosáhl 95 procent. To je téměř o dvacet procent více, než tomu bylo například v Amsterodamu, Vídni, Londýně nebo Paříži.
Podle studie Trend Report 2004, kterou vydává Asociace pro rozvoj nemovitostí, navíc v tuzemsku dosahuje návratnost investice do hotelů až 20 procent, asi o dvě procenta více než ve “starých” zemích unie.
ECM chce hotel Diplomat, str. 19
MEZITITULEK: Obsazenost hotelů (v procentech)
2003 odhad 2004
Praha 71 95
Budapešť 58 80
Brusel 64 70
Paříž 65 71
Berlín 64 69
Varšava 51 59
Vídeň 71 74
MEZITITULEK: Hotely Sheraton
počet zemí 67
počet hotelů 392
počet pokojů 134 931
hosté (2004 – odhad) 27 miliónů
Zdroj: TRend Report 2004, starwood.com
Hospodářské noviny, 1. 11. 2004, autor: Hana Vorlíčková, Miroslav Petr