Experti: V Česku chybí analýza o vlivu vlastníků na média
V České republice chybí analýza, která by se zaobírala vlivem majitelů – tuzemských i zahraničních – na média, jež zde vlastní. Shodli se na tom odborníci na konferenci na téma evropská integrace, média a národní identita v pražském Divadle Archa.
V České republice je mezi vlastníky médií z podstatné části zastoupen zahraniční kapitál, a to především z Německa, Švýcarska, Finska a Francie. Podle letošní studie Evropské federace novinářů jsou investice zahraničních mediálních skupin v ČR po Polsku druhé nejvyšší ve střední a východní Evropě. Zahraniční majitele má například většina celoplošných deníků i síť regionálních Deníků Bohemia a Moravia; naopak obě komerční televizní stanice Nova a Prima či deník Právo nyní patří tuzemských majitelům.
Občas se přitom ve zdejších médiích objevují spekulace o údajném vlivu toho kterého majitele na jeho médium, například co se týče podoby zpravodajství o některém ze společenských či politických problémů. “Neznám však analýzu, která by řešila vliv zahraničního či domácího kapitálu na podobu jimi vlastněných médií,” uvedl ke svému příspěvku o struktuře majitelů médií sociolog Václav Štětka z Masarykovy univerzity v Brně.
Jan Jirák z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy nicméně upozornil, že je sporné, zda je taková analýza vůbec možná. “V mediální sféře platí, že vlivy čehokoliv na cokoliv se velice špatně prokazují. Ale rozhodně chybí analýza hledání vztahů a vazeb mezi vlastnickými strukturami a chováním médií,” řekl.
Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák poznamenal, že problémem je také identifikace vlastníků některých médií. V obchodním rejstříku sice je uvedeno jméno společnosti, která médium provozuje, ale kdo tuto společnost vlastní, se už mnohdy nikdo nedozví, poznamenal. “Celá diskuse o vlivu majitelů by se měla udělat až poté, co taková studie vznikne,” uvedl.