Výstava představí romská média
S historií i současností romských médií seznámí zájemce výstava Romský tisk včera a dnes, kterou v pražské kavárně Medúza v Belgické ulici pořádá sdružení Romea. Návštěvníkům představí nejen jednotlivé tituly a fotografie, ale také romské rozhlasové a televizní vysílání v České republice i cizině. Akce potrvá od 17. listopadu do konce roku. Přístupná je od dopoledne 11:00 do 01:00 v noci.
“Poprvé představíme širší veřejnosti okolnosti vzniku a existence romského tisku v Čechách i zahraničí,” řekla předsedkyně pořádajícího sdružení Romea Jarmila Balážová.
Výstavě bude předcházet v úterý seminář, který má podle Balážové poskytnout romským i neromským novinářům prostor pro výměnu informací a navázání dlouhodobější spolupráce. Organizátoři si od akce slibují také to, že přispěje “k objektivnějšímu obrazu Romů a k zamyšlení nad stereotypy v romských i neromských médiích”.
První romský občasník vznikl podle Balážové pravděpodobně začátkem 20. let minulého století v Bulharsku, kde ho vydávalo družstvo romských kovářů. Pravidelné periodikum v romštině se pak objevilo v roce 1927 v bývalém Sovětském svazu. V Československu vycházel první romský tisk na počátku 70. let, ale jen krátce. Po přitvrzení totalitního režimu byl zrušen. O další list se pokusil v roce 1988 právník Emil Ščuka.
Od roku 1989 pak vzniklo i zaniklo několik titulů. Nyní existují dva měsíčníky a jeden čtrnáctideník. “Romský tisk vychází stejně jako ostatní národnostní periodika za výrazné finanční podpory vlády ČR,” připomněla Balážová.
Tisk doplňuje romské vysílání Českého rozhlasu či romské rádio Rota, které provozuje sdružení Dženo. Česká televize původně uváděla romský magazín, před několika lety ho nahradila magazínem multikulturním.