OSA hraje o milióny korun
Minimálně třicet miliónů korun – to je suma, o kterou se v těchto týdnech vede souboj mezi Ochranným svazem autorským (OSA) a Sdružením podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu HO.RE.KA. Tolik totiž každý rok vybere svaz od provozovatelů hotelů a restaurací za to, že svým hostům pouštějí rozhlas nebo televizi. Hoteliéry iniciovaný poslanecký návrh, který by podnikatele osvobodil od placení těchto autorských poplatků, prošel v úterý do druhého čtení.
Kvůli neplacení poplatků ze strany podnikatelů již proběhlo několik soudních řízení. V poslední době, zdá se, soudy dávají za pravdu spíše podnikatelům.
Na konci září okresní soud v Kroměříži osvobodil hostinského Tomáše Míčka, kterého OSA žaloval za neplacení autorských poplatků. Podobně dopadla v trestním líčení na začátku roku podle servisu ČTK i žaloba na majitele hotelu v Děčíně Radka Flachse. Ten naopak podle ochránců zájmů autorů prohrál v první instanci občanskoprávního řízení.
Jedna, nebo dvě platby?
Majitelé restaurací, ubytovacích zařízení a kaváren namítají: proč bychom měli platit, když autoři dostávají již jednou zaplaceno přímo od majitelů rozhlasových a televizních stanic?
Podle předsedkyně představenstva OSA Alexandry Wünschové-Pujmanové však jde dvě rozdílné záležitosti. “Provozovatelé televizního a rozhlasového vysílání platí za použití díla ve vysílání, hoteliér pak za veřejnou produkci televizního nebo rádiového vysílání,” řekla Wünschová-Pujmanová. Vyjádření prezidentky sdružení HO.RE.KA. Miroslavy Luprichové se nepodařilo získat.
Rozdíly mezi pronájmem pokojů bez a s televizí mohou podle OSA činit až několik desítek korun. Jak napsala MF Dnes, poplatek za vybavené pokoje činí 9,60 koruny za den, které podnikatelé platí souhrnně všem ochranářským organizacím – OSA, Dilia (divadelní a literární agentura) a Intergram (výkonní umělci).
“Ve většině zemí v Evropě se poplatek za pokoj vybavený televizí nebo rádiem platí. Jsme velmi zděšeni z toho, že většina politických stran napříč politickým spektrem se rozhodla, že nás tohoto poplatku zbaví,” uvedl skladatel Jiří Vondráček, kterého zastupuje OSA. V případě přijetí poslaneckého návrhu by inkaso autorských honorářů od hoteliérů a restauratérů podle autorů kleslo o tři desítky miliónů korun.
Poslanci chtějí více změn
Podle textu návrhu, který má HN k dispozici, by změna autorského zákona mohla být ještě podstatnější – při jeho přijetí by se měnila pravidla pro výpočet autorských poplatků.
Poslanci totiž chtějí, aby se při výpočtu výše autorských poplatků vzal v potaz majetkový prospěch, který by provozovatel hotelu nebo sálu získal užitím díla, nebo ekonomické situace v daném regionu. Jak píše skupina poslanců v důvodové zprávě, “nelze po uživatelích požadovat platby za pouštění hudby poloprázdnému sálu, stejně jako kdyby byl plný, jak je za současného právního stavu zvykem”.
S tím nesouhlasí autoři. “Naše inkaso by se tak snížilo možná o desítky miliónů korun. Zatím ale nemáme provedenou přesnou ekonomickou analýzu těchto změn,” tvrdí Ladislav Paluska, vedoucí ekonomického odboru OSA.
Do třetího čtení se návrh změny zákona dostane podle jednoho z autorů, poslance Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL) na příští schůzi sněmovny na počátku listopadu.
Hospodářské noviny, 15. 10. 2004, autor: Aleš Borovan