Třetina mužů a desetina žen pije jednou měsíčně nadměrně
Téměř třetina českých mužů a každá desátá žena alespoň jednou měsíčně na posezení vypije více než litr vína, pět piv či pět sklenek tvrdého alkoholu. Jednou týdně nebo i častěji nadměrné množství alkoholických nápojů konzumuje 12 procent mužů a každá padesátá žena. Vyplynulo to ze studie GENACIS, s jejímiž výsledky seznámil vedoucí Laboratoře sociální psychiatrie Psychiatrického centra Praha Ladislav Csémy.
Dospělí vypijí podle něj ročně v průměru 14 litrů alkoholu. Na jednoho obyvatele včetně kojenců tak připadá asi deset litrů. “Jsme na jednom z nejpřednějších míst. Dokonce Francie, kde je tradičně vysoká spotřeba, ji má nižší než my,” upřesnil Csémy. Češi průměrně ročně vypijí dokonce jednou tolik alkoholu co Poláci. Více než v ČR se pije jen v Lucembursku, Portugalsku a Irsku.
Češi polovinu své spotřeby alkoholu vypijí v pivu a třetinu v destilátech. Průměrně denně zkonzumují 16,6 gramu alkoholu, což je téměř jedno desetistupňové pivo. Přitom za průměrnou dávku, která přináší zdravotní rizika, považují odborníci u mužů dvě piva a u žen pivo jedno. Nejvíce pijí muži a ženy od 35 do 44 let. Méně pijí lidé s vyšším vzděláním.
Podle mezinárodní školní studie ESPAD přibývá “pijáků” i mezi šestnáctiletými. Zatímco v roce 1995 se třikrát či dokonce vícekrát za měsíc opilo zhruba 14 procent chlapců, loni to bylo přes 17 procent. Spotřeba alkoholu stoupá výrazně i mezi dívkami. Před osmi lety se třikrát či vícekrát do měsíce opilo každé dvacáté děvče ve věku 16 let, loni již každé desáté.
Podle výzkumu GENACIS nejvíce alkoholem trpí mezilidské vztahy. Patří k nejčastějším příčinám rozchodů a rozvodů. Lidé dále přiznávají, že pití nepříznivě dopadá i na jejich peněženku. Stává se i překážkou v jejich práci a kariérním postupu.
Za posledních 50 let spotřeba alkoholu v ČR neustále stoupá. Mírně poklesla jen v 80. letech minulého století. Tehdejší Československo bylo pravděpodobně ovlivněno takzvaným suchým zákonem v Sovětském svazu, který zavedl Michail Gorbačov.