Moravský deník Rovnost slavil 119. výročí vydání prvního čísla
Dnem otevřených dveří oslavil 20. srpna moravský deník Rovnost 119. výročí vydání prvního čísla. Noviny, které jako dělnický list založil v roce 1885 redaktor Pankrác Krkoška, jsou nejstarším pravidelně vycházejícím zpravodajským periodikem v českých zemích.
“Přivítali jsme 300 čtenářů. Provedli jsme je redakcí, seznámili s historií listu a každému nakreslil karikaturu do speciálního vydání Rovnosti výtvarník Lubomír Vaněk,” řekl zástupce šéfredaktora Rovnosti Miloš Šenkýř.
Každý z návštěvníků dostal kopii prvního vydání listu. V něm se dočte, že nejlépe placenými dělníky v roce 1885 byli ve Vídni natěrači pokojů vydělávající až tři zlatky denně. Dobrý výdělek měli i stolaři, špatně se vedlo zedníkům a zámečníkům. “Práce nádenické odbývány jsou mzdami zrovna psími; slováčtí nádeníci pracují denně za 0,75 až za jednu zlatku,” pohoršoval se list.
Ve 119 let starém prvním vydání Rovnosti jsou i články o zdravotním stavu dělníků. Zajímavé jsou rubriky Hovorna, která byla určena pro dotazy čtenářů, a Brněnský tovární pozorovatel. Ten si kladl za cíl sledovat, zda majitelé podniků nenutí zaměstnance k úmorné práci a nezákonnému prodlužování pracovní doby.
Rovnost těží ze své historie dosud. Deník má rubriku Rovnost před 100 lety, v níž přetiskuje některé články z roku 1904. “V Krakově zatčen byl pro zneužití úřední moci vrchní policejní úředník Balicko, který zúčastnil se loňského roku při krádežích z vagonů železničních,” píše v jedné z převzatých zpráv list.
Kvůli dni otevřených dveří vyšel deník v netradiční podobě. Třetina jeho titulní strany byla prázdná. Do rámečku s vytisknutým podpisem výtvarníka Vaňka karikaturista kreslil tváře jednotlivých návštěvníků. Obrázky dokázal nakreslit v několika minutách, a tak nikdo neodešel s prázdnou.
Rovnost původně vycházela jako čtrnáctidenník. Od roku 1905 se stala deníkem a mezi jejími redaktory a dopisovateli bylo mnoho známých osobností včetně prezidenta Edwarda Beneše. Denně list dostane do rukou 134.000 čtenářů a více o něm lze najít na internetových stránkách www.rovnost.cz.