Mag Consulting: K moři letos v zimě pojede víc Čechů než loni
Letos v zimě pojede za teplým počasím k moři opět víc českých turistů než loni, odhadl ředitel analytické firmy Mag Consulting Jaromír Beránek. Zatímco v posledních letech jezdilo v zimě k moři 50 až 60 tisíc Čechů ročně a loni jejich počet razantně narostl díky levným zájezdům až na 80 tisíc, letos by jich mohlo být o dalších téměř deset tisíc víc. Velké CK očekávají dokonce 20procentní růst prodaných pobytových zájezdů k moři v zimních měsících.
Příčinou je pokles cen zájezdů v posledních letech. Mezi finančně dostupné destinace se díky zahájení přímého leteckého spojení řadí v posledních letech i zcela exotické státy. Letos navíc prodej levnějších pobytů v teplém středozemí v zimních měsících podpoří také odložená poptávka klientů, kteří plánovali domácí dovolenou v první chladné polovině léta.
Ve větší míře začali Češi zimní zájezdy kupovat v devadesátých letech, kdy je začala prodávat cestovní kancelář Fischer. Druhý nárůst zájmu o cestování za exotikou přinesl začátek nového tisíciletí, kdy si Travel Service pořídil první letoun Boeing 737 řady 800 s delším doletem, který umožnil přímé charterové lety do Thajska přes Spojené arabské emiráty. Loni se k dostupným destinacím díky přímému spojení zařadila Brazílie. Letos budou letecké společnosti nabízet přímé lety také do Karibiku, kde řada CK nabídne Mexiko, Dominikánskou republiku a Kubu. Mezi letošními novinkami velkých CK je také Portoriko či Kostarika.
Přestože počet Čechů, kteří tráví zimní dovolenou u moře roste, představují stále jen velmi malý podíl českých cestovatelů. Celkem totiž letos na dovolenou do zahraničí podle Mag Consultingu pojede asi 3,5 milionu Čechů. Většina z nich cestuje v létě k moři a v zimě na hory.
Hoteliéři v tradičních zimních pobytových oblastech u moří, jako jsou Kanárské ostrovy, v posledních letech snižovali ceny. Přijíždělo k nim totiž stále méně evropských turistů, zejména z Německa, a to kvůli stagnaci západoevropských ekonomik. Po oživení se však již letos v létě Němci k cestování začali vracet a tak se pokles cen zastavil. V ředě destinací se ceny dokonce zvedly.
Obchodní ředitel Exim Touru Jan Koláčný přitom upozornil, že u exotických zájezdů tvoří podstatnou část nákladů letecká doprava, která v poslední době kvůli rostoucím cenám ropy zdražuje. Přesto se CK podařilo ceny udržet na přijatelné úrovni. S růstem cen nepočítá ani Fischer a Čedok. Ztráty z rostoucích cen pohonných hmot a ubytování totiž naopak vyrovnává dlouhodobě slabý dolar.
Cestování k moři za exotikou je však stále doménou movitější klientely. Zimní zájezdy k teplým vzdálenějším mořím totiž stojí kolem 50 000 korun. Řada zájezdů především do Egypta a na Kanárské ostrovy se ale dá koupit za méně než 20 000 korun. Některé CK ceny dokonce snížily. I letos počítají CK s akčními cenami, které budou například u Egypta podobně jako loni začínat již na 7990 korunách za týdenní pobyt.
Ani v západní Evropě není zimní cestování k moři běžné. Je ale rozšířenější než v České republice vzhledem k vyšší životní úrovni. V Německu například v zimě cestuje za exotikou i část seniorské klientely.
Zájezdy do teplých krajů v tuzemsku prodávají všechny čtyři největší cestovní kanceláře, tedy Fischer, Čedok, Exim Tours a Firo Tour, ale i menší CK například Siam Travel. Specialistou na exotické země je společnost Eso Travel.