Dovolenou na kole stráví letos rekordní milion českých turistů
Dovolenou na kole doma či v cizině stráví letos rekordní milion Čechů. Zájem o aktivní dovolenou totiž roste a cyklistika patří mezi nejoblíbenější způsoby trávení volného času. Proti loňsku tak vyrazí na cyklistickou dovolenou až o deset procent více Čechů, řekl ředitel analytické firmy Mag Consulting Jaromír Beránek.
Chladnější počasí na začátku léta navíc těm, kdo plánovali dovolenou v ČR, neumožnilo trávit ji u vody. Mnozí Češi tak dali přednost občasným cyklotoulkám. Zájem o náročnější cyklistické výpravy do zahraničí také roste již řadu let.
Do ciziny na kola vyrazí podle odhadu firmy letos asi 160 000 Čechů, když loni jich bylo o deset procent méně. Na nenáročné cyklistické toulky se dá z Česka vyjet prostřednictvím cestovních kanceláří téměř do celé Evropy. Populární jsou cesty do Francie, Rakouska, Itálie, a to především do podhůří Alp, ale také ke Středozemnímu moři. Řada cestovních kanceláří nabízí cesty na Slovensko, do Nizozemska, Polska, či Maďarska.
Letos registrují cestovní kanceláře velký růst poptávky po cyklistických zájezdech do Skandinávských zemí a Velké Británie. Zájem je ale i o cesty na východ na zakarpatskou Ukrajinu, do Rumunska či Pobaltí. Na kole lze jet také po Tibetu, Austrálii, či Maroku. Z exotických cyklistických zájezdů roste poptávka po Mexiku a Novém Zélandu.
Kolo ale patří především k dovolené v tuzemsku. Ze zhruba pěti milionů Čechů, kteří alespoň jednu z letošních dovolených stráví v Česku, s sebou kolo bere každý pátý. Alespoň několik výletů na kole si tak letos v ČR během dovolené dopřeje skoro milion Čechů. Na skutečnou cyklistickou dovolenou, kde cestování na kole převládá, však vyrazí jen část z nich. Většina z turistů je ubytována v jednom místě a necestuje na kole se zavazadly.
Převaha cyklotras však v ČR míří z jednoho místa do druhého a chybí větší počet cyklistických okruhů. Přitom naprostá většina cyklistů vyjíždí z místa pobytu nebo z parkoviště, na které se chce po výletu na kole také vrátit, řekl Beránek. Řešením, které v některých regionech částečně nahrazuje chybějící okružní trasy, jsou různé cykloautobusy nebo vlaky, které mohou cyklisté využít ke zpáteční cestě.
V Česku vedou nenáročné trasy pro kola v okolí řek. V cyklistickou dálnici se od jara do podzimu mění cesty podél Berounky, Vltavy či Sázavy. Hlavně mladí cyklisté míří také do hor. Populární jsou trasy na Šumavě, Vysočině, v Beskydech, ale i v Jeseníkách či Jizerských horách. Na řadě tras lze přejíždět hranice a část cesty ujet v Česku a část například v Rakousku.
Na rostoucí zájem o cykloturistiku zareagovali také podnikatelé v cestovním ruchu. Podle Beránka proto roste nabídka půjčoven jízdních kol v rekreačních oblastech. Také řada hotelů již spolupracuje s půjčovnami a nabízí klientům možnost půjčení kola. Ne všechny hotely a ubytovny v okolí značených cyklotras však nabízejí zabezpečené parkování kol přes noc.