Zaměstnanci Hlasu Ameriky proti údajné degradaci stanice
Téměř polovina zaměstnanců Hlasu Ameriky podepsala protestní petici proti novému nekompetentnímu rozhlasovému vysílání pro Blízký východ a proti omezování vysílacího času pro střední a východní Evropu. Petice bude zaslána Kongresu, který stanici platí.
Petice obviňuje Radu guvernérů dohlížející na všechny vládou podporované rozhlasové a televizní prostředky z toho, že na úkor Hlasu Ameriky povolila nové, drahé vysílání na Blízký východ, které je vyplněno především hudbou a nekvalitním a nedostačujícím zpravodajstvím.
Rada guvernérů zavřela arabské rozhlasové vysílání Hlasu Ameriky, omezila jeho arabské televizní vysílání a servis pro Irán ve prospěch stanic Radio Sava, televize Al-Hurra a Radio Farda, které se zaměřují především na mladé posluchače. Ale redaktoři Hlasu Ameriky se domnívají, že stejně důležité je oslovit v této oblasti vzdělané lidi a aktivisty.
“Je velmi důležité, aby Spojené státy měly ve vzduchu trochu potravy pro zamyšlení jako součást dialogu a nejen populární hudbu,” citoval americký internetový list The Hill někdejšího zástupce ředitele Hlasu Ameriky Alana Heila.
Radio Sava a Al-Hurra neoznamují klíčové události a Radio Sava dokonce vynechalo zprávu o zadržení bývalého diktátora Saddáma Husajna. To málo ze zpravodajství, které obě stanice pouštějí do éteru, nepochází ze zpravodajského sálu Hlasu Ameriky, nýbrž z odděleného místa pod přímým dohledem Rady guvernérů, uvádí se v petici.
Pracovníci v ní dále uvedli, že zpravodajství obou stanic postrádá vyváženost a redakční kontrolu. Vyjádřili také obavu z rostoucí politizace samotného Hlasu Ameriky, což se prý projevilo odstraněním Andreho DeNesnera z funkce ředitele zpravodajství v rámci reorganizace. Ten se podle nejmenovaných redaktorů Hlasu Ameriky stavěl proti politizaci zpravodajství.