Zájem Američanů o televizní přenos stranických sjezdu opadá
Zájem americké veřejnosti o přímé přenosy ze stranického sjezdu demokratů v Bostonu opadl a stejný pokles se očekává koncem srpna na shromáždění republikánů v New Yorku. Podle mediálních odborníků sjezdy postrádají drama, názorové střety jako v minulosti, protože jsou předem zinscenovány do “miliontiny sekundy” a podobají se podle šéfů televizních stanic spíše korunovačním obřadům než živým událostem.
Na shromáždění demokratů se dívá o deset procent lidí méně než na sjezd, který před čtyřmi lety nominoval Alberta Gorea. Podle televizních žebříčků, které zahrnují tři celostátní televizní řetězce a tři hlavní kabelové televize, klesla sledovanost z 18,5 milionu diváků před čtyřmi lety na nynějších asi 16,5 milionu.
“Tento sjezd je nudnější než ty, které se odehrávaly před čtyřmi lety. Ve sjezdové hale je všechno rozepsáno do nanosekundy,” prohlásil na webové stránce CBSNews.com Dan Rather, moderátor společnosti CBS na sjezdu demokratů. “Skutečně si musíte dát kurz rychlozívání, abyste se prokousal některými chvílemi,” dodal.
Choreografie demokratického sjezdu je opravdu bezchybná. Pevně stanovené téma “silnější doma, respektovaní ve světě” udává tón projevům, ve kterých jednohlasně zní chvála chrabrosti Johna Kerryho ve Vietnamu. Rozdílné názory nezaznívají, nebo jsou tlumeny, zajímaví řečníci jako bývalý prezident Bill Clinton nijak nevybočují z jednolité řady.
Celostátní televizní stanice ABC, NBC a CBS se proto rozhodly vynechat přenos jednoho dne u sjezdu demokratů i republikánů a každému zbylému sjezdovému dni věnovat zhruba hodinu nejsledovanějšího času. Vrcholným okamžikům obou sjezdů, kterým budou přijímací řeči Kerryho a Bushe, věnují šedesát minut. Před čtyřmi lety to byla hodina a půl.
“Překvapilo nás, že televizní sítě vynechají jednu noc,” citoval tisk mluvčího republikánského sjezdu Leonarda Alcivara. Situaci vysvětluje výkonný producent pro politické události roku 2004 Mark Lukasiewicz: “Sjezdy už nejsou jako kdysi událostmi, které dělají zprávy. Tohle víme všichni. Ale jsou stále velmi důležitými událostmi, a proto je zpravodajsky kryjeme.”
Televizní stanice tvrdí, že přesouvají hodně zpravodajství z televizních obrazovek na internetové stránky a do kabelových sítí, u kterých počet diváků letos sice stoupl, ale nestačil kompenzovat celkový úbytek.
“Televizní společnosti dávají najevo, že sjezdy jsou nejen nedůležité, ale že i nadcházející prezidentské volby si nezaslouží plnou pozornost. Společnosti produkují tento nezájem tím, že se stále více odvracejí od zpravodajského pokrývání politiky,” uvedl Timothy Karr, vedoucí skupiny pro reformu médií MediaChannel.org.