V USA klesá zájem o literaturu a zvyšuje se zájem o televizi
Čím dál méně Američanů sahá ve volném čase po knize, tvrdí průzkum americké
Národní nadace pro umění (NEA). Jen asi polovina ze 17 000 respondentů přečetla v uplynulých 12 měsících alespoň jednu knihu. Nejvíc zanedbávané je čtení krásné literatury. Průzkum ukázal, že počet čtenářů románů, povídek a básní poklesl v porovnání s rokem 1982 o 10 %. Po krásné literatuře sahá dnes 46,7 % obyvatel USA. Tento trend nezávisí na pohlaví nebo sociálním postavení dotázaných: čtení je čím dál nepopulárnější u všech vrstev obyvatel, tvrdí předseda NEA Dana Gioia. Podle jeho
názoru výsledek studie vyjadřuje národní krizi ve vzdělávání. “Úbytek čtenářů ze všech vrstev obyvatelstva se rovná kolapsu vzdělávání,” dodal Gioia. Výrazně poklesl i počet mladých čtenářů.
Průzkum ukázal, že ve volném čase čte pravidelně jen 42,8 % mladých lidí ve věku 18 až 24 let – v roce 1982 sahalo po knihách a literárních časopisech ješte 60 % americké mládeže. Místo knihy dávají dnes obyvatelé USA pčednost dálkovému ovladači. Před televizorem přitom vysedávají nejčastěji ti, kteří se o knihy nezajímají.
-tasr, zem-