USA schválily fúzi BMG a Sony Music
Americký antimonopolní orgán schválil fúzi nahrávacích společností BMG a Sony Music. Z cesty tak zmizela poslední překážka vzniku firmy, která bude bojovat o prvenství na světě s dosavadním lídrem Universal Music ze skupiny Vivendi.
Federální obchodní komise ve svém sdělení uvedla, že nemá žádné námitky proti vytvoření společného podniku s účastí Sony Music z japonského koncernu Sony a BMG z německého mediálního konglomerátu Bertelsmann. Před týdnem transakci schválila Evropská komise, ta však dodala, že bude nyní trh s hudbou pozorně sledovat.
BMG v prohlášení ke kroku americké komise uvedla, že plán fúze prošel v USA a Evropě pečlivou kontrolou. “Nyní se těšíme na vytvoření globální nahrávací hudební společnosti, která bude disponovat řadou nejúspěšnějších světových umělců i rozsáhlým katalogem nahrávek,” uvedla BMG.
Sloučením do jednoho podniku se počet velkých nahrávacích firem sníží z pěti na čtyři. BMG a Sony Music dohromady ovládají asi 25 procent trhu s hudebními nosiči, což je nejvíce na světě. Tržby spojeného podniku budou asi pět miliard dolarů a nedosáhnou šestimiliardové úrovně konkurenční Universal Music. Dalšími dvěma velkými hráči trhu jsou EMI a Warner Music.
Spojením se pod jednou střechou ocitnou nahrávky Elvise Presleyho, Bruce Springsteena nebo Britney Spearsové. Na českém trhu se do jedné stáje dostanou například Dan Bárta, Jaromír Nohavica a skupina Lucie, kteří jsou u Sony Music, s Elánem či Vlastou Redlem od BMG. Ta rovněž vydává nahrávky ze soutěže Česko hledá SuperStar.
Vedení české pobočky vydavatelství BMG neočekává, že by fúze se Sony Music znamenala letos zásadní změnu fungování, řekl minulý týden její šéf Milan Herman. Dodal, že spojení do společného podniku by mělo nastat k 1. srpnu, fúze by se však českých poboček obou firem do konce roku dotknout neměla. Skutečné spojení domácích poboček by se uskutečnilo 1. ledna 2005, řekl Herman.