Trh s pirátskými kompakty loni dosáhl 4,5 miliardy dolarů
Hudební piráti jsou stále o krok před vydavatelskými firmami. Hodnota ilegálního trhu v loňském roce vyšplhala na 4,5 miliardy dolarů, což představuje téměř 15 procent celosvětových tržeb z prodeje hudby. Ve stejném roce objem legálního hudebního trhu poklesl o 7,6 procenta na 32 miliard dolarů.
Firmy však mohou být částečně spokojené. Z hlediska objemu prodeje se pirátství v loňském roce zvýšilo o čtyři procenta po předchozím nárůstu o 14 procent.
Podle statistik Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) prodej pirátských kompaktních disků v roce 2003 překročil miliardu kusů. Legálních CD se prodalo 2,7 miliardy.
V České republice přitom poměr prodaných legálních a nelegálních disků vyznívá mnohem hrozivěji. “U nás se prodalo přes čtyři milióny pirátských nosičů. Je to zhruba stejné číslo, jako v roce 2002,” uvedl předseda české sekce IFPI Karel Kučera. Gramofirmy přitom prodaly 4,37 miliónu nosičů. “Na domácím trhu se úroveň pirátství udržuje kolem 50 procent – to je více než v západních zemích, ale méně v porovnání s východní Evropou,” dodal Kučera, který pirátství považuje za hlavní příčinu čtyřletého poklesu tržeb hudebního průmyslu.
Federace ve své výroční zprávě představila seznam deseti zemí, jež považuje z hlediska pirátství u kompaktních disků za nejproblémovější. Ten zahrnuje člena skupiny G8 Rusko a také Španělsko, které je jediným zástupcem Evropské unie. Dalšími trvalkami v seznamu byly Brazílie, Čína, Tchaj-wan, Ukrajina, Thajsko, Mexiko a Paraguay. Poprvé se zde objevil Pákistán, jenž nahradil Polsko.
Hospodářské noviny, 26. 7. 2004, autor: (abo, čtk)