PwC: Prodejci hudby přicházejí kvůli pirátům až o polovinu tržeb
Až o polovinu tržeb přicházejí v tuzemsku hudební vydavatelství kvůli nelegálnímu stahování hudebních nahrávek z internetu či jejich kopírování. Tržby z oficiálního prodeje hudby přitom loni klesly o 12 procent na zhruba 35 milionů dolarů, tedy v přepočtu asi na 900 milionů korun. Vyplývá to z nejnovější studie společnosti PricewaterhouseCoopers.
Podle studie je podobná situace v Polsku či Maďarsku, ale i třeba ve Španělsku a Portugalsku. Nadpoloviční podíl pirátských nahrávek potom mají Rusko, Turecko, Rumunsko, Řecko nebo Izrael.
Hlavním zdrojem pirátských nahrávek ve východní Evropě je jejich ilegální kopírování na CD nebo kazety. V ČR, Polsku a Rusku podle PwC jsou výrobní kapacity na produkci přes 560 milionů nelegálních nosičů ročně. Oficiální produkce je přitom 227 milionů kusů. V ČR je výrobní kapacita 170 milionů nosičů a roční produkce na legální trh se pohybuje kolem 37 milionů.
Další formou nelegálního získávání hudby je stahování z internetu přes takzvané sdílené sítě. Podle mluvčího Českého Telecomu Vladana Crhy využívají tuzemští zájemci o pirátské stahování velké zahraniční servery, jako je KaZaA, eDonkey nebo dříve známý Napster, který nyní patří k legálním prodejcům hudby.
V ČR podobný portál k masovému šíření nahrávek neexistuje. Zároveň však ani donedávna neexistovala možnost stáhnout si v tuzemsku po internetu hudbu legálně. Začátkem července začal službu nabízet portál Starzone.cz. V zahraničí je asi nejznámější obchod s hudbou server iTunes firmy Apple.
Podle studie bude nelegální získávání hudby díky rozšiřování širokopásmového rychlého přístupu na internet v nejbližších letech v regionu sílit. Legální stahování, které má nyní v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky zanedbatelný podíl, by mělo během pěti let tvořit desetinu tržeb, tedy asi 1,36 miliardy dolarů (zhruba 35 miliardy Kč).