Apple a Microsoft by mohly přijít o možnost aktualizace programů
Společnost Microsoft, která ve většině soudních sporů stála proti svým rivalům, je nyní s jedním z nich na stejné straně. Počítačovou firmu Apple společně s Microsoftem totiž žaluje podnik British Technology Group (BTG), který je obviňuje z toho, že neoprávněně používají jeho patent na automatické stahování aktualizací softwaru z internetu.
K soudu dospěl případ potom, co ani Apple ani Microsoft nebyly ochotny přiznat, že patent náleží právě firmě BTG.
O registraci prvního patentu na elektronickou aktualizaci požádala podle zpravodajského technologického serveru ZDNet firma BTG již v roce 1994. V roce 1997 jí byl patent oficiálně uznán americkou patentní komisí.
Kromě již otevřeného sporu s Microsoftem se pře BTG také s dalšími podniky. Podle dřívější tiskové zprávy podniku jde o výrobce antivirových programů, kteří by měli stejně tak jako Apple a Microsoft porušovat patent automatických aktualizací při stahování nových definic virů.
Aby se snížilo množství podobných situací do budoucnosti, patentuje si Microsoft kde co, i neobvyklé věci. Počátkem tohoto měsíce si nechal patentovat například lidské tělo jako vodič dat. Zatím pro tuto technologii nemá podnik využití, do budoucnosti si ovšem od tohoto vynálezu mnoho slibuje. Odborníci se shodují, že tento druh komunikace by mohl posloužit například při přenášení signálu mobilního telefonu do náušnic či promítání obrazu do brýlí. Dnes je to možné jen s pomocí bezdrátové technologie Bluetooth.
Mezi další netradiční patenty Microsoftu se řadí i dvojklik. Podle patentové komise má firma uplatňovat nárok na licenci na tento úkon jen u kapesních počítačů. Stolních počítačů a serverů se patent netýká. Experti nepovažují za reálné, že by Microsoft získal do budoucnosti patent na běžný počítačový dvojklik. Za dvojklik na kapesních počítačích považuje komise úkon, kdy displej reaguje odlišně na různě dlouhé doteky na obrazovce.
Hospodářské noviny 23. 7. 2004