Vrchní soud zrušil rozsudky týkající se Novy, Železný bez podílu
Vrchní soud v Praze svým usnesením ze 27. května zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze, na jehož základě se Vladimír Železný dovolával vlastnictví majoritního podílu ve společnosti CET 21, která vlastní vysílací licenci k TV Nova. Na středeční mimořádné tiskové konferenci s tímto usnesením seznámili novináře generální ředitel Novy Petr Dvořák a jednatel společnosti Česká produkční 2000 Jiří Šmejc.
“Usnesení vrchního soudu dopadlo tak, jak jsme očekávali – popřelo původní rozhodnutí městského soudu, a to prakticky v plném rozsahu,” řekl generální ředitel Novy Petr Dvořák. Vrchní soud podle něj tímto říká, že exekuce šedesátiprocentního podílu Vladimíra Železného v CET 21 byla právoplatně ukončena, mimo jiné i vyplacením 262 milionů korun společnosti CME. “Proto není možné, aby se panu Železnému obnovila účast ve společnosti CET 21. Jeho účast zanikla již v roce 2001,” dodal Dvořák.
Soudní rozhodnutí jsem ještě neobdržel, reagoval Železný. Podle svých slov je však přesvědčen o tom, že se v dalších soudních řízeních prokáže, že pravda je na jeho straně.
Zároveň vrchní soud podle Novy potvrdil platnost smluv, které převádí podíly bývalých společníků v CET 21 Petera Hunčíka, Josefa Alána a Vlastimila Venclíka na společnost Vilja.
Železný byl překvapen tím, že druhá strana již má soudní rozhodnutí. “Ani já ani má právní kancelář jsme dosud žádné rozhodnutí neobdrželi. Víme však jistě, že se jedná o rozhodnutí nepravomocné, které bude předmětem dalšího řízení. Jsme přesvědčeni, že máme pravdu a že se to v dalších kolech soudního řízení jednoznačně prokáže,” uvedl.
Proces o určení vlastnictví v CET 21 se vrací zpět k městskému soudu. Podle Šmejce je nyní jasné, že by se účast Vladimíra Železného v CET 21 neměla obnovit, přestože bude spor znovu soud projednávat. “Názor vyjádřil vrchní soud jasně a ten názor je dnes pro městský soud závazný,” uvedl Šmejc.
Současné vedení Novy podalo v uplynulých měsících řadu žalob na Vladimíra Železného. Bývalý generální ředitel se totiž podle nich v dříve uzavřených smlouvách s PPF zavázal, že nebude činit žádné kroky, kterými by zpochybnil vlastnictví Novy PPF, a to i pod pohrůžkou finančních sankcí. “V případě, že soudy rozhodnou, že jsme v právu a že jsme pokuty nárokovali v právu, tak je samozřejmě budeme vymáhat,” poznamenal Dvořák.
Podle mediálního odborníka Jana Jiráka z Fakulty sociálních věd UK se v případě, že PPF tímto usnesením skutečně obhájí svůj nárok na Novu, zřetelně zvýší postavení Novy jako prodejního artiklu. “Můžeme možná také očekávat i větší ochotu vlastníka do televize investovat, popřípadě investicí lákat další investory. Protože nějaký čas nyní bylo očividné, že Nova svůj program sestavuje velmi úsporným způsobem,” míní Jirák.