Reportér ČT Kubal dostal v Plzni Cenu 1. června
Reportér České televize Michal Kubal, známý zejména svými reportážemi ze zemí válečných konfliktů, převzal v Plzni Cenu 1. června. Ocenění, které uděluje Plzeň od roku 1993, převzal od primátora Jiřího Šnebergra na slavnostním zasedání zastupitelstva. Cenu město uděluje na památku událostí 1. června 1953, kdy se plzeňští občané jako první vzepřeli komunistickému režimu po měnové reformě.
“Jsem moc rád, že jsem to ocenění dostal v Plzni, protože mám to město moc rád a budu k němu mít vždy ten nejbližší vztah ze všech měst, které na světě uvidím,” řekl sedmadvacetiletý Kubal. Ceny si velmi váží i pro její podstatu – patří lidem, kteří bojovali za demokracii, svobodu, spravedlnost a hájili lidská práva. V minulosti ji dostali bojovníci proti komunistické totalitě, emigranti i cizinci, kteří poukazovali na porušování lidských práv v Česku. Patří ale i novinářům, kteří upozorňují na porušování lidských práv ve světě a bojují proti diktatuře.
Kubal si podle primátora zasloužil cenu za svoji ochotu nasazovat život za to, aby přinášel reportáže ze zemí, kde se zabíjejí, mučí a terorizují lidé. “Odjel tam, kam by z nás těžko někdo odjel, projevil svou odvahu a nám přinesl objektivní zpravodajství,” řekl primátor. O udělení ceny se rozhodlo prakticky už loni za reportáže z války v Iráku, letošní únos Kubala a dalších dvou českých novinářů v tom nehrál roli.
Právě únos a šestidenní pobyt v zajetí byla podle Kubala zkušenost, která výrazně změnila jeho pohled na svět. “Novinář je ve své podstatě šťastná bytost, ve většině případů zůstává pouhým pozorovatelem, málokdy se stává aktérem – mně se to stalo a těch šest dnů mi dalo opravdu velký dar,” uvedl novinář. Na vlastní kůži totiž poznal to, co zažívali lidé, o kterých dosud jen točil reportáže – pozbyl svobody, práva i možnosti sám rozhodovat o životě. “Po těch šesti dnech pro mě získal příběh všech lidí, o kterých jsme kdy točili, úplně jiný rozměr, dokázal jsem se mnohem víc vcítit a byli mi mnohem bližší,” poznamenal Kubal.
Cenu dosud získal například novinář a politik Pavel Tigrid, režisér Fero Fenič, francouzský politolog Jacques Rupnik či novinář Jefim Fištejn. Zvon připomínající události 1. června 1953, nazývané první zvonění, dostal také fotograf Jan Šibík a váleční zpravodajové Jaromír Štětina a Petra Procházková.