Poslanci budou šetřit okolnosti arbitráže s CME do konce roku
Sněmovní vyšetřovací komise, která objasňuje okolnosti prohrané arbitráže se CME, bude pracovat do konce roku, tedy o půl roku déle, než se počítalo. Prodloužení mandátu schválila Poslanecká sněmovna. Důvodem je snaha komise vyslechnout další svědky a získat další informace o arbitráži, která Česko stála zhruba deset miliard korun.
Šéf komise Stanislav Křeček (ČSSD) sněmovně řekl, že poslanci chtějí vyslechnout zástupce právní kanceláře Clifford Chance, která v arbitráži zastupovala stát. Komise chce také požádat společnost CME, aby zbavila mlčenlivosti některé svědky. Poslanci soudí, že CME by se tomu nemusela bránit, pokud je přesvědčena, že má pravdu a arbitráž oprávněně vyhrála.
Již dříve poslanci uvedli, že by chtěli vyslechnout bývalého výkonného ředitele CME Freda Klinkhammera a Jana Vávru, který řídil ČNTS.
Příkladem rozporů, kvůli nimž chce komise pracovat ještě půlrok, jsou podle Křečka nejasnosti kolem takzvaného návštěvního dne mediální rady 2. března 1999, kde údajně bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný žádal radu o pomoc v boji proti ČNTS, respektive CME. “Poslední podklady, které máme k dispozici, svědčí o tom, že 2. března (1999) se žádný návštěvní den nekonal, že se nic takového neudálo,” prohlásil Křeček.
Železný v dubnu po výpovědi před komisí řekl, že důkaz proti státu, kterým má být neoficiální zápis právě z uvedeného jednání s radou, je padělkem. “Podstatou celé situace je, že obhajoba České republiky sama vnesla do arbitráže padělaný dokument, na základě kterého Česká republika arbitráž prohrála,” uvedl tehdy.
Křeček řekl, že komise dosud vyslechla 32 svědků, mezi nimiž byli i ministři, členové vysílací rady a poslanci.
Kauza, která skončila prohranou arbitráží se CME, má původ na počátku 90. let. Mediální rada tehdy udělila společnosti CET 21 licenci na vysílání, rozjezd televize Nova ale financovali zahraniční investoři prostřednictvím firmy ČNTS. Spory vypukly v létě 1999 poté, co se tehdejší ředitel Novy Železný ve zlém rozešel se svými partnery ze CME, kteří většinově vlastnili ČNTS. Pře vyústila ve tři arbitráže. Výsledkem jedné z nich je, že stát zaplatil CME přes deset miliard korun za znehodnocení její investice do Novy.
Bývalý šéf Novy Železný vypovídal před Křečkovou komisí hned dvakrát. Prohraná arbitráž s firmou CME je podle něj výsledkem řízeného podvodu. Například někdejší ministr financí Jiří Rusnok (ČSSD) ale odmítl, že by se český stát ve sporu choval laxně. Názor, podle nějž je prohra výsledkem řízeného podvodu, považuje za velmi jednostranné hodnocení.