Moderátor televize NTV obětí cenzury
Známý moderátor ruské televize NTV Leonid Parfjonov byl v úterý propuštěn ze zaměstnání pro porušení pracovní smlouvy. Stalo se tak dva dny poté, co vedení kanálu zakázalo vysílání příspěvku o zavraždění bývalého čečenského prezidenta Zelimchana Jandarbijeva. Ten obsahoval rozhovor s jeho vdovou Malikou a měl se vysílat v nedělním souhrnném zpravodajském pořadu.
Generální ředitel NTV Nikolaj Senkevič prohlásil, že toto rozhodnutí pro něj bylo velmi těžké, ale musel jej přijmout. Zdůraznil, že Parfjonov je jedním z nejtalentovanějších televizních novinářů. Poznamenal však, že nedělní incident s jeho účastí nebyl první. V oficiálním prohlášení tiskové služby kanálu se zdůrazňuje, že Parfjonov se ve smlouvě zavázal, že bude podporovat politiku vedení televizní společnosti.
Parfjonov listu Kommersant počátkem týdne sdělil, že materiál o Jandarbijevovi, který byl zabit letos v únoru v Kataru, byl zakázán na pokyn tajných služeb. V současné době jsou souzení dva ruští občané, kterým by prý podobné informace v tisku mohly uškodit. Podle katarských sdělovacích prostředků jde o dva příslušníky ruských tajných služeb, kteří měli atentát na někdejšího čečenského vůdce spáchat.
Asijská část Ruska měla možnost materiál zhlédnout, zatímco na evropském území byl zakázán. Jeho obsah se objevil na internetových stránkách a přetisklo jej několik ruských deníků.
List Kommersant ve středu přinesl komentáře známých televizních moderátorů a politiků, kteří se shodli na tom, že rozhovor s Malikou Jandarbijevovou, ani celý příspěvek neobsahoval žádné “nebezpečné” údaje. Podle novináře z 1. kanálu Michaila Leonťjeva “nebezpečný” byl spíš sám Parfjonov, který si dovoloval tvrdé politické komentáře. Vedení kanálu incident využilo, aby se jej zbavilo.
Podle generálního tajemníka Svazu ruských novinářů Igora Jakovenka propuštění Parfjonova je stejně zásadní a revoluční událost, jako zavraždění novinářů Dmitrije Cholodova a Vladislava Lisťjeva, nebo zrušení kanálu TVS, který kritizoval Kreml a vládní politiku. “Všichni jsme věděli, že u nás je cenzura a kontrola státu nad federálními kanály, avšak některým kanálům byla dovolena alespoň částečná veřejná informovanost. Teď vidíme, že už není dovoleno nic a televizní společnost nezajímá ani její sledovanost,” řekl rozhlasové stanici Echo Moskvy.
Parfjonovův pořád Namedni (onehdy) byl jedním z nejsledovanějších informačních programů. Terčem cenzury se stal již podruhé. Loni v listopadu vedení kanálu NTV údajně na nátlak z Kremlu zakázalo vysílat příspěvek o moskevské novinářce Jeleně Tregubovové, která ve své knize Bajky kremelského kopáče popsala praktiky kremelského zákulisí. Vyprávěla mimo jiné o svých osobních kontaktech s prezidentem Vladimirem Putinem z doby, kdy působil jako šéf tajné policie. Také tehdy byl materiál odvysílán jen na mimoevropské části Ruska, zatímco obyvatelé Moskvy a evropské části jej neviděli.