Krabičky měly strašit. Češi je sbírají jako suvenýry
Mělo to být důrazné varování pro kuřáky, že s každým potáhnutím cigarety nedělají dobře sobě ani svému okolí. Jenže. Češi si zatím z výstrah na krabičkách, podle nichž kouření například “ucpává tepny a způsobuje infarkt a mrtvici”, vyvedené v bílo-černé kreaci podobné úmrtnímu oznámení, nedělají nic. A co víc: tabákové firmy zaregistrovaly nadšence, kteří soutěží, kdo z nich bude mít sadu výstrah kompletní.
“Varování se stává sběratelskou kuriozitou, přičemž jde o to, kdo bude mít všechna ta varování nejdřív,” říká Ilona Doležalová, generální ředitelka tabákového koncernu JTI v Česku.
Výstrah je dohromady čtrnáct, přesně jak stanovila Evropská komise. Úřad komisaře Davida Byrnea, který má na starosti ochranu zdraví spotřebitelů a pro nějž pracuje i český zástupce Pavel Telička, předepsal také to, jak mají být výstražné apely velké. Podle směrnice z roku 2001 musí pokrývat 40 procent jedné a 30 procent druhé strany každé cigaretové krabičky.
Od prvního května, kdy Česko vstoupilo do Evropské unie, musí být takto označeny i krabičky v českých trafikách.
“Samozřejmě jsme o této povinnosti věděli. Stejně jako další firmy jsme tedy už před časem začali upravovat design tak, aby se třeba na krabičku vešel velbloud celý, i když pod ním bude varování,” dodává Doležalová.
Devět procent úspěchu
Vyrábět krabičky bez výstrah se v Česku už nesmí. V trafikách se však sehnat dají: firmy mají dvanáct měsíců na to, aby vyprodaly ze skladů “neoznačené” zboží.
Doprodat staré zásoby směli před bezmála dvěma lety i výrobci cigaret ve “starých” zemích Evropské unie. Ve většině z nich se černobílé varovné nápisy na krabičkách objevily na podzim roku 2002. Výjimkou bylo Nizozemsko.
“Nizozemci byli v Evropě průkopníky, zavedli nálepky už dřív,” říká Susanne Wackersová, referentka z německého ministerstva zdravotnictví v Bonnu.
V Nizozemsku vznikla i první evropská studie, která zkoumá, jak na tamní kuřáky varující nápisy působí. Vyplývá z ní, že 16 procent z nich motivovaly, aby se s kouřením pokusili přestat. Skoro devět procent řeklo, že je nálepky přiměly k tomu, aby kouření omezili.
A v Česku? “Někteří lidé se záměrně ptají, jestli máme ještě cigarety bez přelepek, nelíbí se jim to. Jiní se ze začátku ptali, co to má znamenat, pak mumlali něco o evropské byrokracii – ale jinak je to lidem jedno,” míní Marie Šlanková, trafikantka z desátého pražského obvodu. “Že by se teď cigaret prodávalo míň? To jsem si nevšimla. Jenom někteří lidé přešli poté, co se změnila u cigaret cena, na levnější značky.”
Kuřák – kutil
O tom, že Čechy nápisy jako “Kouření může způsobit pomalou a bolestivou smrt” příliš netrápí, svědčí i letmý pohled do zdejších restaurací a hospod: Na mnoha stolech jsou na cigaretových krabičkách vidět známky výtvarného kutilství – někdo si třeba na vytištěné varování nalepí své vlastní, s poněkud lechtivým obsahem.
Stejně zareagovali i Španělé (původní nálepky zakrývají z internetu staženým nápisem “Řízení automobilu může způsobit smrt”) nebo Britové (“Kouření je skvělé”). Francouzská firma Dolmen zase začala na cigaretové krabičky vyrábět speciální, neprůhledné obaly.
“Od kouření mě něco takového určitě neodradí, to bych byl pokrytec. O škodlivosti cigaret přeci vím,” říká osmadvacetiletý auditor Martin. “A stejně je to celé pokrytectví. Tady na ten půllitr by se třeba logicky mělo napsat, že pivo způsobuje tlustý břicho a na obezitu se umírá,” rozhorluje se u stolu nad sklenicí piva.
Podobně mluví i Španělka Elena Fernandezová-Ariasová. “Jestli to je opravdu tak špatné, tak ať tabák prostě zakážou,” řekla britskému listu The Guardian.
Zanícené zuby
Evropa i čeští poslanci však popisky na cigaretách za zbytečné nepovažují. Ve sněmovně dokonce leží návrh zákona, který by měl omezit kouření v Česku – obsahuje například návrh, aby se tabák nesměl prodávat u stánků s občerstvením.
V Bruselu chtějí jít ještě dál: Komisař Byrne přišel s tím, aby se na krabičkách objevily šokující záběry plic zasažených rakovinou či zanícených zubů, které už dnes “zdobí” cigarety například v Kanadě, Brazílii nebo v Thajsku.
“V boji s kouřením potřebujeme nové, úderné nápady,” podpořil záměr Evropské komise v rozhovoru pro BBC britský ministr zdravotnictví John Reid.
Čeští kuřáci však zatím mohou být klidní. “Katalog s fotografiemi se teprve připravuje, Brusel ještě nemá pohromadě konkrétní motivy,” vysvětluje německá úřednice Wackersová. “Každá země si navíc bude moct sama určit, zda obrázky použije, nebo ne.”
Hospodářské noviny, 21. 6. 2004, autor: Simona Holecová, Zuzana Kleknerová
Příloha