Televize NTV: Hnus diváky přiláká!
Ruská média jsou nesvobodná, tvrdí často sami ruští novináři i jejich kolegové ze zahraničí. Podle serveru flb.ru však vždy záleží na tom, která média máme na mysli. “Mezi tištěnými, vizuálními a virtuálními médii je totiž podstatný rozdíl.”
Ruský televizní kanál NTV byl v dobách, kdy patřil svému zakladateli, oligarchovi Vladimiru Gusinskému, pokládán za nejsvobodnější a vůči Kremlu nejkritičtější médium. Řada publicistických pořadů NTV nutila v 90. letech diváky k zamyšlení a probouzela z letargie i ty, kteří se o politiku vůbec nezajímali.
Přání zvláštní služby
Poté, co byl nucen Gusinskij v roce 2001 prodat své akcie NTV státu, se situace změnila. Na příkaz generálního ředitele NTV Alexandra Gerasimova byla před dvěma dny z publicistického pořadu Namedni (Nedávno) stažena reportáž s rozhovorem Maliky Zelimchanovové, vdovou po vůdci čečenských rebelů Zelimchanu Jandarbijevovi, jenž byl nedávno zavražděn v Kataru. Z jeho smrti jsou obviněni dva agenti ruských zpravodajských služeb. V současné době s nimi v katarské metropoli Dauhá probíhá soudní proces.
Moderátor programu Namedni Leonid Parfjonov včera v rozhovoru pro list Kommersant uvedl, že “Gerasimov zabránil vysílání rozhovoru na žádost vedení ruských zvláštních služeb”.
Estetika odporného
Televizi NTV lze však jen stěží obviňovat z nedostatku “odvahy”. Ve snaze přilákat k obrazovkám co nejvíce diváků se program Namedni rozhodl pro drsný experiment. Sám Parfjonov ho označil za “přístupný jen pro ty, kdož mají silné nervy”.
O co šlo? V přímém přenosu sportovní redaktorka NTV Jolanda Čenová podstoupila liposukci (odstranění asi dvou kilogramů nadbytečného tuku z břicha, bederních partií a tváře). “Hned poté, co z břicha a beder značně obnažené dámy začaly pumpičky odsávat tuk, omdlel kameraman jako špalek,” uvedl list Izvestija. Program však neskončil. Hned poté Parfjonov s pýchou v hlase z obrazovky oznámil: “Rusko se dostalo na špici světového kanibalismu.”
Následovala zasvěcená reportáž redaktorky pořadu Namedni Julie Varencovové přímo z ruských věznic, v nichž jsou odsouzení kanibalové uvězněni. “Program diváky svým cynismem šokoval. Zvýšil však sledovanost. To také bylo jeho cílem,” uvedl server russ.ru.
Ostrovy svobody slova
“Svoboda slova v Rusku přesto existuje,” uvedl list The Washington Times. “Stále ji lze ještě objevit na internetových stránkách. Ať to však zní jakkoli podivně, Rusové by si však přáli uslyšet o své vlasti také něco pozitivního.”
Internetových adres jsou v Rusku desítky tisíc. Najdete je na ruských vyhledávačích yandex.ru a rambler.ru.
Nacionalisté si například mohou přečíst neostalinistické tirády na serveru zavtra.ru, kritici Putinova režimu z liberálního tábora mají k dispozici server kolokol.ru, jenž je věnován lidským právům. K internetu však má dosud přístup jen asi patnáct procent obyvatel Ruska.
Hospodářské noviny, 1. 6. 2004, autor: Dimitrij Běloševský