Reportéři bez hranic chtějí od ČR úpravu zákona proti pomluvě
Mezinárodní novinářská organizace Reportéři bez hranic (RSF) vytýká České republice, že “stále nepřizpůsobila mezinárodním standardům své zákony týkající se pomluvy”. Ve výroční zprávě také připomíná objednávku vraždy novinářky Sabiny Slonkové a hrozby vůči dvěma pracovníkům České televize. V pasáži o Slovensku konstatuje značný pokrok v oblasti tiskové svobody, ale poukazuje na loňský nezákonný odposlech v deníku Sme.
Zpráva, která rozebírá situaci v jednotlivých zemích, byla vydána k Světovému dni svobody tisku. K České republice se v ní kriticky konstatuje, že i když už neexistuje trestný čin pomluvy vůči prezidentovi, vládě, parlamentu a ústavnímu soudu, trestní zákoník stále předpokládá za pomluvu v tisku až dva roky vězení. Soudy už nad novináři tresty vězení nevynášejí, ale politici podávají žaloby pro pomluvu stále častěji.
V připravovaném novém trestním zákoníku, který by měl platit od roku 2006 a jehož návrhem se minulý týden poprvé zabývala vláda, má však být trestný čin pomluvy zrušen.
Místopředseda mediální komise sněmovny Petr Pleva (ODS) řekl, že zrušení trestného činu pomluvy v zásadě neodmítá. Je ale podle něj nutné zajistit, aby člověk poškozený pomluvou měl možnost domoci se v občanskoprávním sporu účinné satisfakce. Tomu, kdo se pomluvy dopustí a vážně poškodí něčí pověst, by tak měla od soudu hrozit citelná pokuta v řádu milionů korun, míní Pleva. Nechtěl odhadovat, zda poslanci vládní předlohu podpoří. Záležet bude podle něj na tom, jak konkrétně bude vypadat.
Dolní komora rozhodovala o návrhu na vypuštění trestného činu pomluvy už loni v prosinci, iniciativu skupiny poslanců ale tehdy neschválila. Většina řečníků v té době argumentovala tím, že právo na lidskou důstojnost, osobní čest a dobrou pověst je tak závažné, že je správné chránit je i v trestním zákoně.
Organizace RSF ve výroční zprávě připomíná nejen objednávku vraždy Sabiny Slonkové, ale také výhrůžky na adresu redaktora České televize Jiřího Hynka s cílem odradit ho od dalšího zkoumání poměrů v mělnické firmě Fytoz. Upozorňuje i na odstoupení dalšího redaktora ČT Petra Hanouska kvůli údajnému nátlaku politiků na novináře z tohoto média.
Situace v oblasti svobody tisku na Slovensku doznala v rámci jeho kandidatury na vstup do Evropské unie pozoruhodného pokroku, zvlášť pokud jde o legislativu, uvádí RSF v krátké pasáži o Slovensku.
Organizace s uspokojením zaznamenává, že už v roce 2002 byly pozitivním způsobem změněny zákony týkající se pomluvy, které byly hlavní překážkou pro svobodný výkon novinářského povolání v zemi. Jde o zrušení trestů vězení za tiskové delikty a za pomluvu na adresu státu, vlády, parlamentu, prezidenta a ústavního soudu.
Rok 2003 byl ale poznamenán skandálem s nezákonným odposlechem telefonů deníku Sme tajnou službou SIS, uvádí se ve zprávě.
RSF také v komuniké odsoudila “diktatury v rájích, které jsou vysněnými destinacemi turistů, ale zároveň místy utrpení pro novináře a nezávislý tisk”. V dokumentu jsou konkrétně jmenovány Barma, Kuba, Maledivy, Seychely, Tunisko a Vietnam.