Prodeje počítačů se zvýší, podniky obnovují sítě
Třicet procent všech počítačů na světě je starších než tři roky a většina z nich používá staré operační systémy. Právě tyto dva důvody a očekávaný zdravý ekonomický růst největších zemí světa by měly letos zajistit vysoké prodeje osobních počítačů. Ve své studii o prodejích počítačů to uvedla výzkumná americká společnost Gartner.
V letošním roce by se mělo prodat na celém světě 186,4 miliónu osobních počítačů. To představuje nárůst oproti loňskému roku o 13,6 procenta. Tento předpoklad je v souladu s očekáváním největších výrobců počítačů jako jsou Hewlett-Packard, IBM či Dell. Všechny tyto firmy si od letošku slibují rekordní příjmy a rekordní čtvrtletní výsledky jejich očekávání zatím jen potvrzují.
Analytici firmy Gartner předpokládají, že ze všech prodaných počítačů by celých 100 miliónů mělo být takových, které nahradí ve firmách starší výpočetní techniku, kterou firmy nakoupily na vrcholu technologické bubliny v letech 1999 a 2000. Kromě toho, že technologie byly tehdy nadhodnocené, uživatelé se také báli, že starší výpočetní technika by nemusela zvládnout přechod na rok 2000.
“Více než třicet procent všech počítačů na světě je více než tři roky starých. Navíc drtivá většina z nich používá staré operační systémy Windows, které firma Microsoft již servisně nepodporuje, nebo se chystá jejich podporu brzy ukončit. Právě skončení podpory Windows bude velmi důležitým důvodem pro podniky, proč vyměnit počítače,” uvedl pro agenturu Bloomberg George Shiffler, vedoucí analytik Gartner.
Velmi důležitým faktorem růstu celého odvětví informačních technologií je i předpokládaný zdravý růst velkých ekonomik světa jako jsou Spojené státy, asijsko-pacifický region a Japonsko.
Trend zvyšující se poptávky po výpočetní technice potvrzují také výrobci počítačových čipů. Podle nich převyšuje v současnosti poptávka po těchto součástkách nabídku na trhu.
Nedostatek paměťových čipů bude pravděpodobně přetrvávat v celém letošním roce, protože jejich zásoby jsou nízké a nabídka je omezená. Oznámila to minulý týden jihokorejská společnost Samsung Electronics, která je největším výrobcem těchto čipů na světě.
Podle největšího evropského výrobce polovodičových čipů STMicroelectronics ovšem letos poptávka po těchto zařízeních i přes nedostatky v dodávkách prudce poroste. Jean-Phillipe Duvin, ředitel firmy STM tvrdí, že se celosvětové prodeje v odvětví zvýší o 30 procent, napsala agentura Bloomberg.
Hospodářské noviny, 25. 5. 2004, autor: Hany Farghali