Jen desetina nosičů s pirátskými nahrávkami bývá odhalena
V posledních letech stále vzrůstá počet hudebních nosičů, které zabaví Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) ve spolupráci se státními orgány. Loni IFPI odhalila 971 případů hudebního pirátství, zatímco o rok dříve to bylo 763 případů a v roce 2001 celkem 521 případů, informoval
ředitel české pobočky IFPI Karel Kučera.
“Odhadujeme však, že se jedná o špičku ledovce, to jest jednu desetinu veškerého pirátského materiálu, který se v České republice nachází,” řekl Kučera. V loňském roce bylo podle Kučery zabaveno přes půl milionu pirátských nosičů v celkové hodnotě 173 milionů korun. Odhalování nelegálních kopií je přitom podle Kučery často velmi náročné. “Padělky, které jsme dosud objevili, někdy dokonce překonávají originály,” konstatoval Kučera.
Vzrůstající počet odhalených případů hudebního pirátství je podle Kučery důsledkem zlepšující se spolupráce se státními orgány. V loňském roce s IFPI nejlépe spolupracovali policejní kriminalisté z Ústí nad Labem, zaměstnanci Celního úřadu v Chebu a České obchodní inspekce v Karlových Varech. Zástupci těchto tří institucí dnes převzali od IFPI cenu pro Nejlepší protipirátské bojovníky roku 2003. Anketu pro nejúspěšnější bojovníky proti hudebnímu pirátství letos IFPI uspořádala již podruhé.
Spolupráce se státními orgány při potírání hudebního pirátství se podle Kučery v různých regionech výrazně liší. Přestože Kučera hodnotí český autorský zákon jako velmi kvalitní, nevyužívají podle něj soudy všech možností, které jim legislativa nabízí. “Devadesát devět procent našich případů končí podmínečnými rozsudky nebo peněžními pokutami. A to mluvíme o případech, kde se jedná o rozsáhlou hospodářskou kriminalitu, kde dochází k obrovským daňovým únikům, a samozřejmě k okrádání hudebních vydavatelství o jejich zisky,” dodal.