Šéfredaktor: Al-Džazíra pracuje stejně jako evropské televize
Katarská televizní stanice Al-Džazíra pracuje na stejných principech jako evropské televize a není třeba na ní hledat odlišnosti, míní šéfredaktor ruské pobočky Al-Džazíry Akram Husam. Arabská satelitní televize přináší informace o celosvětovém dění z pohledu arabského světa a svým vysíláním se tak odlišuje od západoevropských a amerických stanic.
“Slovo ‘Al-Džazíra’ neleká Evropu, ale straší Ameriku. Dnes na nás tlačí Američané – od George Bushe po Colina Powella. Míní, že ukazujeme špatnou stránku problémů v Iráku. Ale naše odpověď na to je jediná – budeme pokračovat v informování z Iráku i z celého světa,” uvedl Husam, který se v Praze zúčastní konference Evropa 21. století – křižovatka civilizací.
V popisu iráckého konfliktu Al-Džazíra označuje ozbrojené Iráčany bojující proti americké koalici jako “irácký odpor”. Spojené státy tvrdí, že to jsou povstalci nesouhlasící s americkým osvobozením země od tyranie Saddáma Husajna. Tón arabských televizních stanic často odráží arabský nesouhlas s válkou.
Arabská televize vysílající z Kataru ale nemá problémy s evropskými médii a s mnohými těsně spolupracuje. Husam nepředpokládá, že by rozšíření Evropské unie přineslo změny. “Máme těsné vztahy s evropskými televizemi, a nejen s BBC. Máme pobočky v Moskvě, Paříži, Londýně, Bruselu,” uvedl šéfredaktor, v jehož moskevské redakci pracuje devět lidí. Za oceánem má arabská televizi redakce ve Washingtonu a New Yorku.
Styl práce katarské televize vychází z principů britské veřejnoprávní stanice BBC. Řada jejích zpravodajů pracovalo v minulosti v arabské redakci BBC. Katarskou televizi financuje katarská vláda, která ale nemá právo zasahovat do její práce a práv, uvedl Husam.