Chorvatští novináři protestují proti novému mediálnímu zákonu
Chorvatští novináři protestují proti novému mediálnímu zákonu, který jim od počátku května nařizuje zveřejňovat zdroje svých informací, pokud jim to přikáže soud. Chorvatské novinářské sdružení (HND) již připravilo vlastní návrh novelizace zákona a jeho předseda Dragutin Lučić vyzval v dnešním vydání deníku Novi list všechny žurnalisty k “občanské neposlušnosti, pokud se soud bude ptát po jejich pramenech”.
HND varuje především před “vykřičeným” článkem 30, který žurnalistům ponechává pouze volbu mezi zveřejněním pramene a vězením. Sdružení proto připravilo návrh novelizace zákona, v němž již tento článek není. Žurnalisté by podle návrhu byli povinni zveřejňovat své zdroje pouze v případě, že by se tím mohlo předejít vážnému zločinu (například vraždě nebo loupeži), nebo při vyšetřování válečných zločinů nebo genocidy.
Za požadavek žurnalistů se postavily i některé opoziční strany, avšak vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ) jej odmítlo.
V Chorvatsku se mnozí domnívají, že nový mediální zákon byl přijat kvůli bývalému generálovi Antemu Gotovinovi, jehož Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu obžaloval z válečných zločinů.
Gotovina nedávno poskytl rozhovor chorvatskému týdeníku Nacional. Interview vedl šéfredaktor týdeníku Ivo Pukanić, který později nebyl ochoten policii sdělit, kde se Gotovina zdržuje. Nemělo to pro něho ovšem žádné právní důsledky, protože podle předchozího mediálního zákona, který platil od roku 1996, mohli žurnalisté zdroj svých informací tajit.
Pukanić je však i po přijetí nového zákona neoblomný. “Raději půjdu do vězení, než abych řekl, kde se Gotovina zdržuje,” ujišťoval.