Britský tisk debatuje o etice kolem snímků Daily Mirroru
Britský tisk příliš nepochybuje o tom, že snímky listu Daily Mirror zobrazující údajné týrání iráckých zajatců jsou falešné. Už dlouho před čtvrtečním oficiálním oznámením vlády otiskl The Guardian a další noviny vlastní rozbory, proč se domnívají, že snímky pravé nejsou. Britští novináři však debatují o tom, zda by měl odejít šéfredaktor Mirroru a zda přeci jen neposkytl veřejnosti službu tím, že barvitě upozornil na porušování práv Iráčanů.
Vzhledem k tomu, že se britským vyšetřovatelům podařilo najít konkrétní nákladní vůz, kde byly snímky pořízeny a který údajně patří domobraně na severu Anglie, očekávají některé listy vbrzku zatčení tvůrců snímků. Spekulují, že to museli být vojáci v Británii. Mirror sice trvá na pravosti snímku, ale poněkud svůj postoj oslabil formulací, že pravdivě “ilustrují”, co se v Iráku ve skutečnosti dělo. Podle některých britských novin je sice šéfredaktor Piers Morgan tvrdý, ale znepokojení začali dávat najevo majitelé listu, kteří se bojí odlivu čtenářů. The Guardian v redakčním komentáři dnes píše, že hlavní otázka nejsou fotografie, ale to, co britští vojáci v Iráku skutečně dělali. O tom, že nebylo vše v pořádku, svědčí skutečnost, že vláda přiznala, že několik incidentů vyšetřuje a že se zřejmě schyluje k podání žalob.
Pokud je pravda, že fotografie jsou podvrh – což je podle listu pravděpodobné – musí Morgan mnohé vysvětlit: jak zkontroloval jejich pravost, zaplatil za ně, měl-li pochybnosti, proč byly články tak jednoznačné? Pokud jsou snímky falešné, měl by to podle Guardianu Morgan zřetelně a jednoznačně přiznat. Podle listu jde o důležitou otázku důvěry – lidé mají právo věřit tomu, co vidí a čtou v novinách. “Neexistují na Zemi noviny, které by nedělaly chyby, ať malé nebo velké, v každém vydání. Mělo by být základním principem… že chyby se rychle a na patřičném prostoru přiznají.” Andrew Gowers, který řídí Financial Times, soudí, že by Morgan měl odejít okamžitě. Bývalá šéfredaktorka Independentu Rosie Boycottová vyslovila podobný názor. Bývalý šéfredaktor Guardianu Peter Preston však soudí, že na řeči o výpovědi je ještě brzy, napřed by se měla věc vyšetřit a zjistit, zda Morgan skutečně udělal chybu. Spisovatel Robert Harris má za to, že i kdyby fotografie byly rekonstrukcí skutečného týrání, jejich otištění a skutečnost, že byly vydávány za pravé, ohrožuje důvěru v média. “Právě ty záběry jsou důležité,” řekl listu The Guardian. “Myšlenka, že někdo fotografuje, když týrá zajatce, přidává k té hrůze.” Mediální kritik listu The Independent i další vidí paralelu k loňskému skandálu kolem zpravodajství reportéra BBC Andrewa Gilligana, že britská vláda zveřejnila zprávy špionáže, o nichž prý věděla, že jsou nepravdivé. Toto obvinění bylo vyvráceno. List píše, že i mnoho novinářů v Mirroru je přesvědčeno, že fotografie pravé nejsou. Proto je výsledky vyšetřování nijak nepřekvapily.