V Galerii Josefa Sudka je výstava fotografovy reklamní tvorby
Fotografům, hercům i dalším umělcům někteří kritici a kolegové vytýkají, že se občas dělají práci na zakázku či pro reklamní účely. Reklamě se ovšem věnovali i takoví velikáni, jakým byl třeba Josef Sudek. Výstavu jeho reklamních a propagačních fotografií lze zhlédnout do 1. srpna v Galerii Josefa Sudka v Praze na Úvoze. Výstavu připravil Jan Mlčoch, kurátor sbírky fotografie Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Muzeum provozuje i galerii v domě na Úvoze, kde Sudek v letech 1959 až 1976 žil.
Josef Sudek, který se narodil v roce 1896 a zemřel v roce 1976, měl široký autorský záběr. Od 20. let fotografoval nejen krajinu, ale také portréty, aranžovaná zátiší a moderní reklamní fotografii. Sudkovo dílo je spjato s hlavním městem, o čemž svědčí jeho fotografické knihy Pražský hrad, Praha, Praha panoramatická a Karlův most.
Reklamní a propagační fotografie vytvářel Sudek ve 20. a 30. letech. Nejznámější je jeho spolupráce s nakladatelstvím Družstevní práce a s Krásnou jizbou, prvním ateliérem moderního bytového designu u nás, které propagovaly moderní životní styl, říká Mlčoch. Hlavním partnerem v Družstevní práci byl Sudkovi její umělecký šéf Ladislav Sutnar. Méně připomínaná je Sudkova užitá tvorba pro výrobce a prodejce nábytku, textilu, potravin, obuvi, hraček, kosmetiky, ale i strojařské techniky a podobně. Výstava poprvé představuje i soubor originálních pragensií, které tvoří propagační kalendář agentury Orbis (1931).
Se Sudkovým jménem je spojena nejen galerie na Úvoze, ale i obnovený umělcův ateliér na Újezdě, kde fotograf žil a tvořil od roku 1927. Po jeho smrti domek chátral a v roce 1985 dokonce vyhořel. To, co po požáru zbylo, bylo dlouhá léta uloženo v depozitářích muzeí. V roce 2000 byla na místě otevřena replika ateliéru, která vznikla díky iniciativě historičky Anny Fárové a Uměleckoprůmyslového muzea a podpoře finanční skupiny PPF.