Studie: Televize může za nesoustředěnost dětí
Čím déle se malé děti dívají na televizi, tím častěji jsou v prvních letech školní docházky neklidné a nesoustředěné. K tomuto závěru dospěli autoři studie, kterou zveřejnil odborný časopis amerických dětských lékařů Pediatrics.
V rámci studie bylo pozorováno 1300 dětí a výsledek je podle autorů jednoznačný – potvrzuje přímou úměru mezi časem, který malé děti od jednoho do tří let stráví u televizorů, a jejich pozdějším nevhodným chováním ve škole. Autoři srovnávali u sledovaných dětí informace učitelů o jejich chování v první třídě s informacemi jejich matek o délce sledování televize v předškolním věku.
Svaz amerických pediatrů na základě této studie doporučil rodičům, aby děti do dvou let vůbec nepouštěli k televizorům a pro děti od tří let omezili sledování televize na maximálně dvě hodiny denně. Podle výsledků studie stoupá s každou hodinou sledování televize navíc v předškolním věku nepozornost prvňáčků ve škole o deset procent.
U sedmiletých, kteří jako malé děti trávili u televize tři hodiny denně, byl výskyt problémů se soustředěním o 30 procent vyšší než u těch, kteří se začali dívat na televizi později nebo ji sledovali kratší dobu.
Autoři si zjištěné výsledky vysvětlují tím, že mozky malých dětí se v prvních letech života vyvíjejí velmi rychle a prostředí má na tento vývoj značný vliv. Rychlé střídání televizních obrazů pak může u velmi malých dětí vyvolávat nervozitu, neklid a sníženou schopnost koncentrace.