Společnosti Reuters klesly příjmy z předplatného
Světová zpravodajská a informační společnost Reuters Group zaznamenala v prvním čtvrtletí pokles příjmů z předplatného o 8,4 procenta. Přestože jde o nepříznivou zprávu, výsledek je lepší, než čekali analytici. Reuters nicméně řekl, že zatím není v pozici, aby mohl “bouchnout šampaňské”. S poklesem tržeb Reuters počítá i ve druhém čtvrtletí.
Příjmy z předplatného jsou pro Reuters životně důležité a na celkových tržbách se podílejí z největší části. Reuters ve druhém čtvrtletí čeká další zlepšení a pokles tržeb z předplatného asi o šest až 6,5 procenta. Bude to však lepší výsledek, než se očekává na trhu.
Reuters je především poskytovatelem finančních informací v reálném čase, které dodává bankám, makléřským společnostem a také zpravodajským agenturám. Reuters se agenturnímu zpravodajství věnuje i sám, k jeho hlavním aktivitám ale tato činnost nepatří. S dalším zpomalením poklesu tržeb podnik počítá ve druhé polovině roku.
Reuters doplatil na strmý pád akciových trhů v letech 2000 až 2003, který se mimo jiné projevil zhoršením finanční situace řady makléřských firem. Ty ve snaze šetřit na nákladech odhlašovaly předplatné a ovlivnily tak i hospodaření společnosti Reuters, což se projevilo propadem jejích akcií na mnohaletá minima.
Příjmy z předplatného se na tržbách Reuters podílejí asi z 90 procent. Podnik má i většinový podíl ve společnosti Instinet, což je elektronický systém pro obchodování s akciemi. Ředitel Reuters Group Tom Glocer upozornil, že ve druhé polovině roku se může tempo zlepšování zpomalit, protože se projeví důsledek některých fúzí v bankovním sektoru.
Glocer se zmínil o sloučení bankovních ústavů J.P. Morgan Chase & Co a Bank One na straně jedné, a FleetBoston Financial a Bank of America na straně druhé. Banky po sloučení většinou sníží počet zaměstnanců a nepotřebují ani tolik počítačů. Další pokles tržeb přijde v souvislosti s rozhodnutím podniku stáhnout z volně dostupných portálů šíření některých zpráv.