Speciální a tmavá piva postupně oživují poptávku
České pivovarnictví má nový hit – speciální a tmavá piva. Ta sice tvoří jen pár procent celkové roční výroby, ale za to mají při stagnaci domácí spotřeby zpestřit nabídku a přitáhnout nové zákazníky.
Jeden z největších domácích pivovarů Budějovický Budvar se proto po půlstoletí vrátil k vaření černého ležáku. Toho chce letos uvařit 5 až 6 tisíc hektolitrů, v dalším roce pak 14 až 15 tisíc hektolitrů. To by bylo 1,3 %z loňského výstavu 1,171 milionu hektolitrů. “Půjde o doplněk tradičního světlého ležáku,” uvedl šéf marketinku Daniel Jírovec. Tmavý budvar je určen zatím jen do hospod a restaurací, proto se bude distribuovat pouze v atypických dvacetilitrových sudech. Jírovec ale netají, že snahou bude černé pivo i exportovat. Proto Budvar vsadil opět na ležák a ne na výčepní pivo, které se v cizině mnohem hůř prodává.
Zamýšlený poměr odpovídá celostátnímu průměru. Ten se u černých piv pohybuje mezi 1,5 až 1,7 % celkové produkce. Ta vloni v Česku dosáhla 18,548 milionu hektolitrů.
Na podobnou kartu vsadil i pivovar Ostravar ze skupiny Staropramen. Ten rovněž včera představil čtrnáctistupňovou specialitu Strong. Té chce do dvou let vyrobit asi 10 tisíc hektolitrů. “Při stagnující domácí poptávce je to vedle exportu jedna z cest, jak zvýšit produkci,” říká Robert Kužela, vrchní sládek Ostravaru. Ten se chce po rozšíření Evropské unie prosadit hlavně v Polsku, které svůj pivní trh chránilo stoprocentním clem.
Podle Alexeje Bechtina, mluvčího Plzeňského Prazdroje, nemusí být ale černé pivo jen doplňkem sortimentu. “Velkopopovický Kozel, včetně své černé varianty, je obecně nejvíc rostoucí značka naší firmy,” upozornil mluvčí. Podle výzkumu společnosti ACNielsen, monitorující prodej piva v obchodní síti, vzrostl tržní podíl této značky o více než 3 % a proti roku 2000 se zdvojnásobil. Pro uspokojení rostoucí poptávky zvýšil Prazdroj výrobu tmavého piva v pivovaru Velké Popovice během posledních tří let téměř o 100 %. Počet provozoven, kde se toto pivo čepuje, od roku 2000 vzrostl o 40 % na téměř 2000. “Roční prodeje tmavého kozla se pohybují v desítkách tisíc hektolitrů,” uvedl bez podrobností Bechtin.